0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Сите одлични и исклучително корисни својства на вкусните мандарини

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ова многу сочно, вкусно и миризливо овошје може да се пофали со висока содржина на витамин Ц и други материи кои се корисни за нашето здравје. Запознајте ја мандарината и нејзините позитивни својства.

Мандарините припаѓаат на семејството на цитруси како портокали, лимони, лимес и грејпфрут. Се вели дека нивното потекло оди до античка Кина и Јапонија. Оттука и нивното име мандарини.

Денеска знаеме неколку видови мандарини. Меѓу нив, најпопуларни се цитрус нобилис (оригиналниот тип), сатсуми, клементини, мандарини… Мандарините се многу вкусно, а воедно и здраво овошје. Како и другите цитрусни овошја, се вели дека содржат многу витамин Ц, а покрај сите витамини и минерали, содржат и влакна. Тие се и моќен антиоксиданс. Бета каротинот и бета криптоксантинот се соединенија за кои се вели дека на мандарините, меѓу другото, им даваат карактеристична портокалова боја.

Тие помагаат да се регулира холестеролот
Мандарините се вистинско здраво уживање. Тие се одличен извор на растворливи влакна и го зголемуваат чувството на ситост, во кое може да ужива секој кој мора да внимава на својата тежина или е на диета. Некои извори дури наведуваат дека мандарините помагаат да се намали лошиот ЛДЛ холестерол. Со оглед на тоа што содржат калиум, треба да помогнат и во регулирањето на високиот крвен притисок.

Јаки коски
Освен калиум, се вели дека мандарините содржат и калциум и магнезиум. Два минерали кои играат важна улога во одржувањето цврсти коски. Исто така, бета криптоксантинот, кој го има во изобилство во мандарините сатсума, се вели дека помага во ублажување на остеопорозата и помага во одржување на здравјето на коските воопшто.

За добар вид
Мандарините се богати со витамин Ц и витамин А. И двете се важни за одржување на добар вид. Тие исто така треба да играат поважна улога во ублажувањето на дегенерацијата поврзана со возраста. јас. макули. Ова е состојба која доведува до губење на видот. Витаминот Ц може да го забави губењето на видот и исто така може да го намали ризикот од катаракта.

Го подобруваат варењето
Се вели дека мандарините се богат извор на растворливи влакна (но тие содржат и некои нерастворливи влакна). Растворливите влакна се оние кои особено благотворно делуваат на нашите црева – ја омекнуваат столицата и помагаат за полесна евакуација. Ова ги прави мандарини одлични за регулирање на варењето и за сите оние луѓе кои имаат проблеми со запек.

Го намалуваат ризикот од камења во бубрезите
Изворот цитира поголема студија која покажа дека исхраната богата со агруми може да помогне да се намали ризикот од развој на камења во бубрезите. Се вели дека причината за камењата во бубрезите е недостатокот на цитрат во урината, а се вели дека агрумите помагаат да се зголеми цитратот.

Уште еден практичен совет: погодно е да се чуваат мандарини на собна температура, каде што „траат“ околу една недела. Може да се користат свежи, или од нив да се направи на пр. компот или други здрави јадења. Доколку кората од мандарина не се испрска, може да се исуши и да се додаде во разни јадења.

Статијата е информативна. Во случај на здравствени проблеми, мора да се консултирате со релевантен специјалист.

ИЗВОР: https://www.healthline.com/ и https://www.medicalnewstoday.com/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img