25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Сите земји во регионот на дното на евровизиските обложувалници

НАЈЧИТАНО

Од 40-те земји кои се натпреваруваат на Евровизија оваа година, Хрватска моментно е на 33-тото место, а обложувалниците. Црна Гора е на 35-тото местообложувалниците, Северна Македонија е на 38-мо, а Словенија на неславното 39-то место. Според овие предвидувања, ниту една од овие земји нема никакви шанси за победа.

Од поранешните републики на СФРЈ се истакна само Србија, која во моментот е 15-та на кладиниците со големи шанси за влез во финалето. Конструкцијата и песната „In corpore sano“ ги освои регионот. Неодамна актерката Зендеја објави дека и таа ужива во песната на Констракта, а се најде и на врвот на листата на Genius за пребарување песни.

Инаку, Црна Гора годинава ја претставува Владан со песната „Breathe“, додека Северна Македонија ја претставува Андреа и песната „Circles“. Словенија ја претставува бендот ЛПС и песната „Диско“, а Хрватска – Миа Димшиќ со „Guilty pleasure“.

Хрватска, Црна Гора и Северна Македонија ќе ги изведат своите песни на англиски, а Србија и Словенија ќе пеат на својот мајчин јазик.

ФОТО: Eurovision.com

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО