4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Сите ги возеа овие автомобили, а денес на своите сопственици можеа да им донесат многу пари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Општо познато е дека автомобилите, во зависност од моделот, многу губат на вредноста. Вообичаено верување е дека новиот автомобил веднаш губи до 30 проценти од својата вредност кога ќе излезе од салонот. И тоа е најчесто случај, но има исклучоци.

Не, не мислиме на ретки автомобили произведени во мали ограничени серии, како што се Ферари или Порше, чии примероци се продаваат за милиони евра на затворени аукции. На пример, еден од нив е Ferrari 250 Gran Turismo Omologato (GTO) од 1963 година, кој беше продаден за рекордни 70 милиони евра. Ова е уметничко дело кое сигурно не би ви пречело да го возите низ пренатрупани градски улици.

Но, овде нема да се држиме до такви автомобили. Заинтересирани сме за автомобили кои можеа да се набават на нашите простори, кои беа честа глетка на нашите улици и кои ги возеле нашите дедовци, татковци, мајки и баби. Ние сме заинтересирани за автомобили кои и вие самите сте имале можност да ги возите, или барем ги возевте во нив. Ова се автомобили кои предизвикуваат носталгија кај многу луѓе, а кои сега вредат повеќе од кога било досега.

Но, важно е да се нагласи дека не е доволно само да најдете автомобил во гаражата на вашиот дедо и да мислите дека вие сте среќниот добитник. Еден од условите автомобилот да вреди повеќе е да е добро сочуван, а исто така пожелно е доколку се сменети некои резервни делови да се оригинални делови.
Секако, како и кај секој половен автомобил, би било пожелно да има што помалку километри и ако после неколку пати не сменил сопственик. Па да почнеме по ред.

Citroën 2CV
Целосното име Citroën 2CV, а популарно познат како Spaček, овој автомобил беше претставен во 1948 година во Париз, а се произведуваше до 1990 година. Спачек беше честа глетка на нашите патишта, но со текот на времето исчезна.

Citroën е познат како бренд кој произведува исклучително удобни автомобили, но малку е познато дека речиси сè започна со овој модел, кој веднаш беше замислен како автомобил за широките маси. Затоа, целта на производителот беше да создаде автомобил кој ќе може да пренесе целосна корпа со јајца низ полињата и чакалот, без да скрши ниту едно јајце. Така е создаден Спачек, кој поради својата практичност беше и градски шминкер и работна машина за земјоделците.

Спачек беше исклучително популарен во овој регион бидејќи се произведуваше во фабриката Томос во Копер, Словенија, од 1959 година. Производството траеше од 1959 до 1985 година, а една од причините за отворањето на фабриката беше тоа што југословенскиот автомобилски пазар беше затворен, па тоа беше начин за Citroën да излезе на пазарот.

Citroën
Лесното тело и едноставниот погон го направија непобедлив, но денес е многу тешко да се најдат добро сочувани примероци. Некои може да се најдат за само 3.000 евра, додека добро сочувана копија може да достигне цена од повеќе од 20.000.

Citroën CX
Се чини дека под радарот помина уште еден модел на овој француски производител, а се работи за многу интересен модел. Citroën CX, за разлика од Спачек, не беше народен автомобил. Станува збор за лимузина која била резервирана за богатите.

Се произведуваше од 197 до 1991 година, а револуцијата ја донесе неговата прилагодлива воздушна суспензија, односно автомобилот можеше да се крева и спушта. Истата суспензија беше одговорна и за врвна удобност. Покрај суспензијата, победи и со својот невиден дизајн, кој и денес го прави исклучително атрактивен. На доверливите огласи може да се најде и за 3.000 евра, а не се сомневаме дека со малку внимание бројката ќе продолжи да расте.

Рено 4
Воведен во 1961 година, популарниот Renault 4 или „малиот џин“ како што го нарекуваа постарите, беше вистински народен автомобил. Поради специфичната каросерија и големата носивост, таа беше вистинска „Катица за сите“. Семејството во него се превезувало на пат кон морето, но се користело и за транспорт на материјали до викендицата.

Рено
Се произведуваше во словенечкиот град Нови Место, па беше честа појава и на нашите улици. Оние кои добро го возеле се сеќаваат на неговата специфична рачка на менувачот, прозорците, вратите, но просторноста. Renault 4 беше францускиот одговор на германската Буба и британскиот Mini и до ден денес стана најпродаваниот француски автомобил. Има најави дека Renault би можел да го оживее Model 4, но во електрична верзија. На класифицираните огласи можете да ги најдете за помалку од 2000 евра, прашање е во каква состојба се бидејќи на цената се само добро сочувани примероци.

Рено 5
Не помалку легендарен е Renault 5. Поголем по име, но помал по изглед од „четворката“, Renault 5 беше еден од првите градски автомобили со средна големина што ги гледаме на улиците денес. Се произведуваше од 1972 до 1985 година и се продаваше дури во САД под името Le Car.

Се произведуваше и во Нови место, па често го гледавме на патиштата, а подоцна го наследи Clio. Денеска се планира нова „петка“, но со струја. Во цената се вклучени добро сочувани модели од првата генерација, а може да се најдат во доверливите огласи за нешто повеќе од 3.500 евра.


Фиат 500
Да се ​​вратиме чекор назад од Французите, бидејќи и нивните соседи имаа многу култни автомобили. Најпознат е секако Fiat 500, вистинскиот италијански кој беше претставен во 1957 година. За да се избегне забуна, не се мисли на Fiat, или Zastava 750, кој е создаден од моделот Fiat 600.Два цилиндри, заден мотор, четири седишта и идеални димензии за протнување низ тесните градски улички го направија вистински хит. А и неговата цена беше хит, па со право може да се каже дека ја мобилизираше Италија, но и остатокот од Европа. Во 2007 година го доби својот ретро наследник, кој се покажа како многу успешен. Многу е тешко да се најдат на огласи, а зачуваните копии се уште поретки.

Lancia Fulvia Coupé
Кога зборуваме за Италијанците, не смееме да заборавиме на брендот на кој сите полека заборавија, а тоа е Lancia. Некогаш познат по спортските модели, а во последниве години, под американска сопственост, само за модели без претеран карактер. Но, поради тоа, старите модели се уште повредни за колекционерите.

И не мислиме на познатите легенди за рели како 037, Stratos или Delta HF Integrale. Тие модели ретко возеле по нашите патишта. Но, еден модел е познат на постарите генерации, а тоа е Fulvia Coupé, кој се произведува од 1965 година. За неговиот дизајн нема потреба да се троши премногу време, доволно е да се каже дека Zagato имаше рака во него. Првите модели беа придвижувани од мотор од 1,3 100 КС, кој беше резервиран за „спортистите“ во тоа време. Нема да ги најдете често во класифицирани огласи, но тие можат да се појавуваат овде и таму.

BMW Серија 3 Е30
Речиси сите слушнале за BMW 3 серијата бидејќи се произведува и денес, а еден од тие модели стана вистинска икона. И не, тоа не е првата верзија од серијата 3, туку втората, наречена E30. Дури и ако не ги знаете напамет сите овие ознаки на моделот на BMW како вистински љубители на овој бренд, сигурно сте слушнале за „коцката“. Е „коцката“ е токму тој модел 3 Е30.

Станува збор за модел кој беше многу успешен и во трките со автомобили, а до ден денес останува синоним за вистински возач. И затоа е толку високо ценета меѓу ентузијастите. Можеби не сте знаеле, но пред Nevera и Concept One, Mate Rimac ги ставил првите батерии токму во „коцката“. Според доверливите огласи ги има многу, но многу е дискутабилно во каква состојба се. Ако успеете да најдете добро сочуван примерок, дефинитивно вреди да го гаражирате, а ако наидете на модел М3, тогаш сте добиле на лотарија.

Volkswagen Golf I
Нема потреба да се трошат премногу зборови за Volkswagen Golf. Автомобил кој стана синоним за цела класа. Воведен во 1974 година, тој живееше осум генерации, од кои првата стана вистински олдтајмер.

Фолксваген, како и Рено, сакаше да влезе на југословенскиот пазар, па ја отвори фабриката ТАС во Вогошќа кај Сараево, каде што се произведуваше Golf I, а подоцна и Golf II. Голфот имаше тешка задача пред себе, требаше да го замени легендарниот VW Beetle, но успеа.

Ако сакате да најдете колекционерска копија, тогаш ќе треба малку да се потрудите, бидејќи сите возеле Голф, па и денес можете да најдете многу примери во огласите, но малку се оние кои се во исклучителна состојба. Пожелно е да имаат неколку километри, затоа избегнувајте ги дизел верзиите, а доколку наидете на копија на специјално издание, како GTI или кабриолет, не двоумете се, иако веќе се продаваат за 10.000 евра па нагоре.

VW Фолксваген Буба
Не можеме да го споменеме Golf, ниту неговиот претходник со малку контроверзна историја. Се разбира, станува збор за VW Beetle, модел кој се произведуваше долги 65 години, од 1938 до 2003 година. Станува збор за проект „народен автомобил“ кој имаше задача да ја мобилизира Германија во тоа време, а самиот дизајн се должи на Фердинанд Порше, истиот кој подоцна стана познат по спортските бркачи.

Моторот беше во задниот дел, а првите верзии имаа 25 КС, додека подоцнежните модели имаа „дури“ 50 КС. На почетокот на 2000-тите пристигна модерен наследник, но тој не ја оправда популарноста на оригиналот и повеќе не се произведува. Буба нема да ја најдете толку лесно во огласите како Golf, но ги има бидејќи се продадени над 21 милион примероци. Колку е постар и позачуван моделот, толку е поголема цената, а има и кабриолет верзија која исто така е на цената. Помалку сочуваните модели се продаваат за дури 2.000 евра, додека позачуваните за многу повеќе од 10.000.


И уште една интересна работа, VW влезе во партнерство со компанијата eClassics за да им овозможи на сопствениците на Beetle да го претворат својот автомобил во електричен. Батеријата ќе има вкупен капацитет од 36,8 kWh, што би требало да овозможи автономија од околу 200 километри, а максималната брзина би била 150 километри на час. Со други зборови, VW сака легендарната Буба да живее во новата електрична ера.

Ford Fiesta I
Ford Fiesta е мал градски автомобил кој се продава низ целиот свет. Беше претставен во 1976 година, а по 20 милиони продадени примероци, Ford објави крај на производството и прекин на моделот оваа година. Ова ја прави првата генерација уште повредна, но малиот проблем е што е малку потешко да се најде во огласите.

Лада Нива
Нема потреба да се трошат премногу зборови за Niva. Станува збор за неуништлив теренец од руско производство кој не го променил својот изглед во текот на целиот свој животен век. Се произведува од 1977 година и сè уште не престанал, како што не застанува пред ниту еден терен, а легендата вели дека може дури и да се качи на дрво.

Погонот е на сите тркала, а придвижуваат 76 КС. Во огласите ги има многу, цената се движи од 2.000 до 20.000 евра во зависност од состојбата и годината, бидејќи има и нови копии.

Land Rover Defender
Дефанзивецот беше ривал на Лада Нива од „другата страна на железната завеса“. Станува збор за SUV кој беше претставен во средината на 1980-тите, а и денес можете да ги најдете во добра состојба, иако беше задолжен за валкани работи.

Откако неговиот дизајн со децении им пркоси на годините, неговиот наследник пристигна минатата година, а стариот модел доби на цена. Можете да ги најдете во огласите, но проблемот е во цената, бидејќи тешко дека ќе најдете поевтин од 20.000 евра.

Опел Рекорд
Рекордот беше голем семеен седан кој беше продаден од 1953 до 1986 година, со повеќе од 10 милиони продадени единици. Најпопуларна на нашите патишта беше последната, петта генерација под буквата Е, но се уште не е во продажба.

Затоа треба да копате по малку постари модели кои можат да се најдат и за 3.000 евра, а посебно вредни се купе верзиите.

Пежо 504
Францускиот пандан на Rekord беше Peugeot 504, неуништлива лимузина која се продаваше како караван, пик-ап, купе и кабриолет. Последните две варијанти се дизајнирани од Пининфарина. Се продаваше од 1968 до 1983 година низ целиот свет, а поради својата издржливост беше омилен во африканските земји. Дури го доби и прекарот „африкански работен коњ“, но се натпреваруваше и на релито.

Во огласите, подобро сочуваните примероци се продаваат за повеќе од 10.000 евра, а кабриолет и купе верзиите за уште повеќе, но и многу потешко се наоѓаат.

Трабант
Трабант е германски автомобил кој не беше многу популарен на нашите патишта, а една од причините е што дојде од ГДР. Тој е производител на мали автомобили кои се продаваа од 1957 до 1991 година. Телото беше направено од пластика, односно Дуропласт.

Која верзија и да ја најдете, Trabant 500, 600 или 601, секоја е веќе колекционерски предмет. Иако во Југославија беше поевтин дури и од Fica, тој не беше особено популарен модел. Затоа денес е потешко да се најдат во огласите, а и тие што ги има веќе се реставрирани, па држат цена до 10.000 евра.

Како и да е, сите знаеме дека не е лесно да се купи користен автомобил, а особено не е лесно да се купи половен автомобил стар 20, 30 или 40 години, особено ако имате намера да заработите пари на него. Дали и колку ќе можете да профитирате на крајот зависи од неколку фактори. Ако најдете добро сочувана копија, бидете сигурни дека навистина е негувана и разгалена, а ако одлучите да купите изгребана и да тргнете по реставрацијата, држете се до оригиналните делови, бидејќи тоа го ценат вистинските колекционери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img