4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Системи за противвоздушна одбрана, наводно, се инсталирани на врвот на неколку згради во руската престолнина Москва

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Системи за противвоздушна одбрана, наводно, се инсталирани на врвот на неколку згради во руската престолнина Москва. Во четвртокот на Твитер беа објавени слики од инсталацијата на системот „Панцир-С1“, пренесува Њузвик. Се плаши ли Кремљ од оружјето за долг дострел кое би можела да го добие Украина?

 

Според Роб Ли, виш соработник на Одделот за воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон,  системите се инсталирани на административна зграда во Москва и на Националниот центар за управување со одбраната на руското Министерство за одбрана.

Извештаите за новите дополнувања на противвоздушната одбрана во Москва пристигнаа истиот ден кога портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков , предупреди дека ќе дојде до ескалација доколку западните земји и дадат на Украина оружје со долг дострел.

– Потенцијално, ова е исклучително опасно, тоа ќе значи доведување на конфликтот на сосема ново ниво, што, се разбира, нема да биде добро од гледна точка на глобалната и паневропската безбедност – изјави Песков за новинарите, пренесе агенцијата Франс прес.

На 13 јануари, набљудувачите во земјата забележаа дека Русија се чини дека развива други системи за ракетна одбрана како С-400 поради загриженоста дека Украина може да користи беспилотни летала и друго оружје за да изврши слични напади како оние што руските сили претходно ги распоредиле на цивилни цели во Украина.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...

ЕСЧП на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за поранешни функционери и други лица кои...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов...

Еве до кога е рокот да се сменат табличките на возилата со ознаката „МК“

Од министерството за внатрешни работи преку соопштение ги информираа граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора...
spot_img
spot_img
spot_img