Синот на Роналдињо се сели во Барселона

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Младиот фудбалер Жоао Мендес де Асис Мореира е на прагот да се пресели во Барселона.

Поточно, младиот Жоао е на прегледи бидејќи сака да се пресели во академијата на Барса, што само по себе можеби нема да биде толку интересно да не беше синот на Роналдињо.

Роналдињо остави вечна трага во Барселона во првите години на 21-от век, кога правеше чуда на теренот заедно со идниот Лионел Меси.

Го натера Сантијаго Бернабеу да му аплаудира, тој беше најдобриот фудбалер на светот и освои се со Барселона.

Жоао Мендеш го раскина договорот со Крузеира и е на тестови за преселба во шпански клуб, а во Бразил важи за талентиран фудбалер.

Со оглед на тоа кој е неговиот татко, не е ни чудо. Сепак, тој нема да има лесна задача, а Жоан Лапорта, претседателот на Барселона, според бразилските медиуми, лично ја следи ситуацијата.

Одлуката дали Жоао Мендеш ќе го засили славниот клуб на крајот ќе ја донесат тренерите, а младиот играч главно делува како центарфор.

Ова го разликува 178 сантиметри високиот фудбалер од неговиот татко, бидејќи Роналдињо беше познат како мајстор за креација и се движи на средината на теренот.

Интересно е што Жоао Мендес својот прв договор го потпиша на 14 години, а момчето кое малку подобро ја користи левата нога сега има 17 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img