5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Синот на легендарниот фронтмен на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски, објави емотивна порака по повод годишнината од смртта на неговиот татко

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Синот на легендарниот фронтмен на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски, Кики на својот инстаграм-профил објави емотивна порака по повод годишнината од смртта на неговиот татко.

„Недостигаш тато. Ништо помалку не болиш од претходно. Можеби со текот на времето… Се борам со таа некоја тага во мене како со ветерница, залудно… Можеби со текот на времето… Спиј мирено, тато… Тука си, те чувам… Сите те чуваме… Спиј мирно“, навел тој.

Аки Рахимовски почина минатата година на вчерашен ден на 67-годишна возраст по проблеми со срцето. Само неколку дена пред неговата смрт, во болница во Загреб му биле вградени четири стента.

Аки на почетокот на 1975 година се запознава со гитаристот и композитор Хусеин Хасанефендиќ – Хус и Јурица Паѓен и заедно со нив го основаат „Парни ваљак“.

 

Аки ги испеа најубавите љубовни песни, меѓу бројните песни со кој засекогаш ја одбележа својата интерпретација се „Љубавна“, „Неда“, „Проклета недеља“, „Лутка за бал“, „Као ти“, „Ухвати ритам“, „Угаси ме“, „Јесен у мени“, „Све још мирише на њу“, „Заставе“, „Загреб има исти позивни“, „Моја је песма лагана“, „Страница дневника“, „Пусти нек траје“…

Рахимовски е роден на 5 јуни 1955 година во Ниш, но набрзо потоа неговото семејство се преселува во Скопје.

Со групата „Парни ваљак“ сними десетици албуми и одржа низа концерти на просторите на поранешна Југославија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img