Синдикатот на војниците повикува на штрајк и го повикува Голоб на состанок

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Синдикатот на Министерството за одбрана и Сојузот на војниците на Словенија исто така привлекоа внимание на разликите во платите. Тие бараат заедничка средба со премиерот Роберт Голоб. Синдикатот на војниците и Морса го повикуваат премиерот на средба.

Синдикатот на Министерството за одбрана и Синдикатот на војниците на Словенија укажуваат на разликите во платите кои се јавуваат како резултат на делумните договори меѓу владата и поединечни професионални групи. Во синдикатот Морса, премиерот Роберт Голоб го повикуваат на заедничка средба, во спротивно ќе почнат да ги заоструваат синдикалните активности.

Состанокот до 20 јануари инаку е проследен со штрајк
„Вработените во областа на одбраната деновиве се сведоци на јасна порака од Владата дека не е можно во мирен и демократски социјален дијалог да се отстранат неправдите кон вработените во Министерството за одбрана (МОРС) и словенечката армија. кои потекнуваат од парцијални договори на поединечни професионални групи и дека тие можат да се спроведуваат само преку најава за протестни собири или најава за штрајкувачки активности“, пишуваат од Синдикатот на Министерството за одбрана.

Затоа, Голоб е поканет на заедничка средба, на која очекуваат јасни гаранции за елиминација и реализација на нивните барања. Меѓу другото, бараат зголемување на основната плата на операторите во информативните центри за шест платежни оценки, отстранување на разликите во долната третина од скалата на платите и обновување на односите меѓу овластените службени лица и другите професии во иста тарифа. група.

Доколку до 20 јануари не ја добиеме потврдата за заедничката средба, ќе започнеме со заострување на синдикалните активности во областа на одбраната согласно законските ограничувања и спроведување на штрајк“, пишува Синдикатот.

Синдикатот: анализата на платите во јавниот сектор е погрешна
Во заедничката порака на двата синдикати, тие одговорија на некои наводи дека војниците со петти степен на образование треба да имаат 48 отсто повисоки плати од просечната плата на доцентите. Според нив, анализите за платите во јавниот сектор се погрешни, бидејќи се базираат на податоци за исплатените плати, а не за основната бруто-плата. „Повисоките плати на војниците се само одраз на недостатокот на војници и товарот од прекувремената работа“, пишуваат тие.

Поради обемот на извршената работа и нејзината сложеност, како и недоволната кадровска екипираност, се очекува платите што им се исплаќаат на војниците да бидат во просек повисоки од платите на асистентите, но основната бруто плата не отстапува многу од просекот во јавноста. сектор, додаваат тие.

Со договорот постигнат меѓу Владата и Синдикатот за образование, наука и култура на Словенија (Свиз), наставничките асистенти ќе имаат две плати или добри осум отсто поголема плата, предупредуваат синдикатите. Претпоставуваме дека според првите реакции на војниците нивниот одлив поради ваквото понижување ќе биде уште поголем доколку веднаш не се зголемат основните плати на војниците за најмалку четири оценки на плата“, пишуваат оттаму.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img