-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Синдикатите го почнаа штрајкот за повисоки плати во јавниот сектор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Со поставување на 120 столчиња пред зградата на Собранието, Сојузот на синдикатите (ССМ) го почна генералниот штрајк со кој бара усолгасување на платите на вработените во јавната администрација со минималната плата.

Генералниот шртајк е одговор на одбивањето на владата да го прифати барањето на ССМ за линерано зголемување на платите во јавниот сектор за 2.800 денари.

-Ние си подадовме рака со претставници од Владата дека тоа право на работниците ќе се применува од 1 јули. Но, потоа ги снема. Вчера во пет до дванаесет нѐ убедуваа дека не е време за штрајк. Тие во ребалансот на буџетот не предвидоа средства за зголемување на платите што е според Законот за минимална плата кој предвидува усогласување на платите во рок од шест месеци – изјави Димовски.

Генералниот штрајк во јавниот сектор ќе се реализира со присуство на работниците на своите работни места со прекин на работниот процес во работно време со минимум од процесот на работа за овозможување обнова на работата по завршување на штрајкот.
Столчињата пред парламентот ќе стојат во период од 10 до 14 часот.

Според планот за штрајк, утре столчиња колку што има министри во владата (21) ќе бидат поставени пред зградата на владата во истиот термин.

Во петок, пак, протестот се сели пред зградата на Министерството за финансии.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img