7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Симптоми на рак на панкреасот: четири знаци во столицата на кои треба да обрнете внимание

НАЈЧИТАНО

Често телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи можат да ни го спасат животот и да овозможат поуспешен третман. Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој има една од најниските стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење.

Панкреасот е жлезда која има две главни функции – создавање ензими кои помагаат во варењето на храната и производство на хормони како инсулин за контрола на нивото на шеќер во крвта во телото.

Панкреасот се наоѓа во пределот на стомакот, што значи дека вообичаените симптоми на болеста може да се забележат кога одите во тоалет. Според Акција против рак на панкреасот ОК, постојат четири знаци во нашата столица поврзани со можен рак на панкреасот.

Бледи, смрдливи и лебдечки столици
Големите, бледи, смрдливи и лебдечки столици речиси секогаш укажуваат на заболување на панкреасот. Во столицата има премногу маснотии бидејќи храната не се вари правилно.

Запек или дијареа
Болеста на панкреасот често може да биде придружена со запек (понекогаш придружена со абдоминална болка) и дијареа (водена столица повеќе од три пати на ден).

Запек и дијареа не се ништо за да се направи голема врева и обично се краткотрајни, но ако промената во движењето на дебелото црево продолжи или трае повеќе од една недела, посетете лекар. Ова не значи дека имате рак на панкреасот, но важно е да се истражи причината и вашиот општ лекар може лесно да управува со вашите симптоми.

Абдоминална болка или непријатност
Абдоминалната болка или непријатност е еден од најчестите и често еден од првите симптоми на рак на панкреасот. Болката или непријатноста може да бидат предизвикани од тумор кој ги напаѓа нервите или органите што лежат во близина на панкреасот и обично се чувствува над папокот и под пределот на дојката (наречена епигастрична област). Сепак, некои пациенти пријавуваат дека имаат болка и непријатност без одредена локација, според Акција против рак на панкреасот.

Жолта кожа
Доколку забележите дека вашата кожа пожолтела, дефинитивно треба да посетите лекар. Жолтицата сама по себе не е болест, туку симптом кој може да укаже и на заболување на црниот дроб (високо ниво на билирубин), а честа е кај луѓето со рак на панкреасот бидејќи жолчниот канал може да биде блокиран од тумор, а жолтиот пигмент (билирубин) што нормално се излачува се акумулира во телото. Жолтица може да биде безболна, но понекогаш се јавува чешање и чувство на иритација. Може да ви се загрее и кожата, а чувството на непријатност доведува до потреба од гребење, пишува Глорија.

Други симптоми на рак на панкреас се:

– блага болка во грбот

– губење на апетит

– бавно варење

– гадење и повраќање

– појава на дијабетес

– замор

– необјаснето губење на тежината

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО