1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Симптоми на акутна респираторна инфекција и што е бактериска „суперинфекција“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Акутните респираторни инфекции (АРИ) се најчестите инфекции кај човечката популација. Пулмологот Сања Шарац за N1 наведува дека возрасните се разболуваат во просек три до пет пати годишно, децата уште почесто.Кога температурите на воздухот се пониски (есен и зима), природниот отпор на организмот се намалува, а со тоа се зголемува и чувствителноста на развој на акутни инфекции на респираторниот тракт, објаснува д-р Шарац.

„Во есенските и зимските месеци повеќе време поминуваме во затворени простории со недоволно свеж воздух (училишта, канцеларии, театри, прослави, други собири, превозни средства) што придонесува за поголема можност за пренос на инфекции и зачестеност на заболување. ,” таа рече.

Нашиот соговорник посочува дека предизвикувачи се најчесто вирусите, поретко бактериите.

„Најчестите вируси се грип и параинфлуенца, респираторен синцицијален вирус, риновируси, аденовируси и други, вклучително и Сарс-Ков-2 (Ковид 19). Од бактериските предизвикувачи, најчести се одредени соеви на стрептококи, пневмококи, Haemophilus influenzae и Moraxella catarrhalis. Тие ретко се предизвикани од габи (кај луѓе со оштетен имунолошки систем)“, вели таа.

Тој додава дека инфекцијата со вируси ретко може, во понатамошниот тек на болеста, да се искомплицира со бактериски агенс, што се нарекува бактериска „суперинфекција“.

Д-р Шарац истакнува дека кашлицата е најчест симптом на респираторни инфекции, а може да биде придружена со кашлање со мала или голема количина секрет.

„Сува и иритирачка кашлица најчесто се јавува при вирусна инфекција, а доколку има искашлување, спутумот обично е бистар или проѕирен. Бактериската инфекција е придружена со кашлање со голема количина на спутум, кој може да биде различен обоен. Други симптоми се затнат нос, течење на носот, болка, чешање на грлото, засипнатост, покачена телесна температура, треперење, слабост, болки во мускулите, зглобовите и главоболка“, вели таа и додава дека поплаките траат од два до седум дена.

Според неа, вирусните инфекции се лекуваат со т.н симптоматска терапија.

„Топли пијалоци, одмор, витамин Ц и други витамини, лекови кои го олеснуваат кашлањето и искашлувањето. Доколку има покачена телесна температура се земаат антипиретици кои ја намалуваат температурата“, вели соговорничката на порталот Н1.

Употребата на антибиотици е неопходна само доколку има бактериска инфекција, вели д-р Шарац и додава дека само лекар може да процени дали е неопходна антибиотска терапија.

„Антибиотиците не треба да се земаат самостојно бидејќи честото користење на антибиотици ја зголемува можноста за развој на отпорност на бактерии. Статистиката е многу поразителна – околу 70 отсто од сите орални антибиотици се користат за лекување на АРИ, а 30 отсто за сите други инфекции и покрај тоа што најчести причинители се вирусите на кои антибиотиците не делуваат“, посочува пулмологот.

Д-р Шарац вели дека прогнозата на болеста обично е добра и дека симптомите на болеста престануваат за пет до седум дена.

„Мал процент од пациентите развиваат компликации поврзани со бактериска инфекција. Ова може да биде воспаление на синусите, увото, бронхиите (бронхитис) или воспаление на белите дробови (пневмонија). Тоа се услови каде што употребата на антибиотици во лекувањето е намуртен“, рече таа.

Таа наведува дека предизвикувачкиот агенс на АРИ лесно се пренесува од човек на човек преку капки и допир.

„Превентивни мерки кои го спречуваат преносот на микроорганизми кои предизвикуваат АРИ се одржување на лична хигиена: миење раце, покривање на устата со марамче при кивање и кашлање, хигиенско отстранување на назалниот секрет. Потребно е и често проветрување на просториите, избегнувајќи подолг престој во затворени простории со голем број луѓе“, вели таа.Вакцината против грип е најкористена вакцина за превенција од акутни респираторни инфекции.

„Секоја година се препорачува вакцинација против грип, особено за оние кои боледуваат од хронични заболувања и оние над 65 години. Имунитетот се јавува две до три недели по вакцинацијата и трае од 6 до 12 месеци. „Поради постојаната промена на циркулирачките соеви на вирусот на грип, вакцинацијата е неопходна секоја година со почетокот на постуденото време“, вели д-р Сања Шарац.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img