15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Симба, јаре со уши подолги од половина метар

НАЈЧИТАНО

Некои ѕвезди на социјалните мрежи се прославуваат со својот изглед, други со своите шеги. Јаре Симба го освои интернетот со своите неверојатно долги уши од 54 сантиметри, кои сè уште растат.

Прекрасната бринета беше следена од илјадници обожаватели на Јутјуб и на други канали откако се роди во Карачи, Пакистан на 4 јуни.

Неговиот одгледувач Мохамад Хасан Нареџо испратил информации за Симба во Гинисовата книга на рекорди, иако не е сигурен дека во неа се запишани такви мерења. Сè уште чекаат одговор.

Кога се родил Симба, неговите уши биле долги 48 см. За нешто повеќе од еден месец пораснаа уште 7,5 сантиметри, а нема знаци дека ќе застанат тука.

„Нему му беше даден специјален кадифеен завој за ушите, за да може лесно да трча и да си игра, без тие да се заплеткаат“, изјави Нарехо за Ројтерс.

Нарехо работи во одделот за контрола на летање на аеродромот во Карачи, но неговата страст е одгледување кози и има големи планови за Симба.

Планирам да го зачувам семето на Симба за вештачко оплодување за, ако не дај Боже умре, неговата лоза да продолжи“, вели Нареџо.

Тој го храни Симба со млеко три пати на ден и презеде други чекори за да ја обезбеди неговата благосостојба – црна нишка околу грлото за да го заштити од магии.

„Магија може да уништи планина. „Тој е само дете со статус на славна личност“, рече Нареџо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО