16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Силно невреме ја зафати Хрватска, можно е и град

НАЈЧИТАНО

Невремето пропратено со грмежи го зафати северозападниот и централниот дел од внатрешноста на Хрватска, дел од северниот дел на Јадранот.

Локално поизразени врнежи засега има во Истра, Горски котар и пошироко во Карловачко.

Како што утрово предвиде нашиот метеоролог Теа Блажевиќ, фронтот стигна до нашиот регион, а нестабилноста попладне ќе се прошири на исток во внатрешноста.

Локално можна е и појава на град.

Ова значи крај на топлотниот бран во внатрешноста. Поголемиот дел од Далмација ќе остане сув, врнежи од дожд може да има само на брегот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО