24.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Силно невреме во Љубљана, автомобили под вода

НАЈЧИТАНО

Пожарникарите на повеќе од 50 интервенции
Во Бригадата за противпожарна заштита поради ефектите од невремето се направени над 50 интервенции, а телефоните се уште ѕвонат, велат за Н1. Во повеќето случаи се работи за испумпување на вода од згради. Поради силно невреме на места е блокиран и сообраќајот. На северната обиколница Љубљана, сообраќајот е блокиран во двата правци поради водата, соопшти Сообраќајниот информативен центар (ССМ).

Посилна бура се разви малку пред Љубљана и се движи во југоисточен правец.

Посилни врнежи и проблеми се пријавени и од другите делови на Словенија: Дравоград, Дуплек, Марибор, Метлика, Мислиње, Пољчан, Радеч, Радовљице, Штор, Велење, Војник и други места.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО