21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Силниот ветер го отежнува гаснењето на пожарот на Блидиње

НАЈЧИТАНО

Големиот пожар кој веќе деветти ден беснее на Чвршница во паркот на природата Блидње, се уште е активен, гаснењето е отежнато поради силниот ветер, но засега викендов селата не се загрозени.

„Хеликоптерите на вооружените сили на Босна и Херцеговина и Хеликоптерската служба на Владата на Република Српска утринава се обидоа да го изгаснат пожарот, но поради ветерот тоа во моментов не е можно“, изјави Драго Мартиновиќ, директор на Управата за цивилна заштита на Кантонот Западна Херцеговина, до Фени.

Тој додаде дека хеликоптерите се подготвени и дека чекаат ветрот да се смири.

На Блидиње досега се опожарени над 200 хектари земја, а на терен има бројни пожарникари, членови на планински спасувачки служби, шумско стопанство, планинари и волонтери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО