More

  Силен земјотрес ги вознемири туристите на Лефкада

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Лефкада.

  Епицентарот на земјотресот бил во морската област, осум километри западно/југозападно од градот Василики Лефкада, објави Катимерини во соопштението од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина.

  Претходно Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека земјотресот се случил на многу мала длабочина од два километри и бил со јачина од 5,2 степени.

  Лефкада е грчки јонски остров, популарен меѓу туристите од нашата земја.

  Нема извештаи за повредени или материјални штети на Лефкада или на други блиски острови во Јонското Море, пишува Greekreporter.

  Врз основа на прелиминарните сеизмички податоци, земјотресот најверојатно го почувствувале многу луѓе во епицентралното подрачје. Не требало да предизвика значителна штета освен предмети што паѓаат од полиците или скршени прозорци.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Туркије и Сирија надмина 8.400

  Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Туркије и Сирија надмина 8.400. Британските медиуми пренесуваат...

  Голема заплена на кокаин: „Тоа е повеќе отколку што троши целата земја за 30 години“

  Полицијата на Нов Зеланд во средата соопшти дека запленила доволно кокаин за да го снабдува Нов Зеланд 30 години, откако пресретнала огромно пакување со...

  По жестоката физичка пресметка со сопствената сестра Едита на пејачката Инди Арадиновиќ ѝ пукна силиконот во градите

  По жестоката физичка пресметка со сопствената сестра Едита, пејачката Инди Арадиновиќ доживеа нова непријатност. На Инди ѝ пукна силиконот во градите, поради што мора...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img