4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Силен земјотрес во близина на брегот на Индонезија: оштетени неколку куќи и училишта

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Силниот земјотрес кој во понеделникот ја потресе земјата и во Индонезија предизвика одредени штети.

Силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, кој во понеделникот беше регистриран во океанот во близина на Индонезија и Источен Тимор, оштети неколку куќи и училишта, а беше почувствуван и на северот на Австралија. Во земјотресот е повредено едно лице.

Индонезиската агенција за метеорологија, климатологија и геофизика објави дека земјотресот меѓу другите се почувствувал и во Тимор, Папуа Нова Гвинеја, индонезиските острови Малуку и во Дарвин на северот на Австралија.

Земјотресот предизвика најголема штета во индонезискиот архипелаг Танимбар, каде оштети најмалку 15 домови и две училишта. Најсилниот шок го почувствувале жителите на градот Саумлаки, најголемиот град на архипелагот со 8.000 жители.

Агенцијата првично ја процени јачината на земјотресот на 7,9 степени, но подоцна ја коригира на 7,6. Исто така, забележа неколку последователни потреси со јачина од 5,5 степени и издаде предупредување за цунами, кое подоцна го повлече.

Епицентарот на земјотресот бил на 427 километри јужно од индонезискиот остров Амбон и 95 километри под морското дно, објави сеизмолошкиот центар на USGS.

Земјотресите се вообичаени во Индонезија, бидејќи земјата се наоѓа на јас. огнен прстен каде што се среќаваат големи тектонски плочи. Меѓу неодамнешните земјотреси, многу жртви однесе и земјотресот што на 21 ноември минатата година го погоди индонезискиот остров Јава со јачина од 5,6 степени. Во него загинаа 602 лица.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img