Сигнал од Берлин: дали Германија сепак ќе направи отстапки за извозот на тенкови?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали периодот на неединство меѓу западните сојузници, кои имаат различни мислења за извозот на напредни тенкови во Украина, ќе го види својот епилог? Според германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, Берлин не би се мешал во плановите на Полска доколку таа земја одлучи да испрати германски тенкови Леопард во Украина без согласност. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки тогаш денеска најави дека Варшава од германската влада ќе побара дозвола за извоз на тенкови во Украина.

Откако Германија минатата недела беше под притисок од западните сојузници да испрати тенкови Леопард во Украина или да дозволи други земји да ги испратат во Киев, во Берлин има промени. Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок посочи дека Германија нема да ги спречи земјите што испраќаат леопарди во Украина, резимира новинската агенција Ројтерс.„Нема да им застанеме на патот“, беа зборовите на германскиот министер Баербок на француската телевизија LCI како одговор на новинарско прашање што би се случило доколку Полска испрати германски тенкови Леопард 2 без согласност на Германија. Земјите кои поседуваат германски леопарди мора да добијат дозвола од Берлин за нивно извоз.

Тврдењата на Баербок донекаде се разликуваат од зборовите на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој инсистираше во неделата за време на состанокот на француската и германската влада дека сите одлуки за испораките на оружје ќе бидат донесени во координација со сојузниците, вклучително и Соединетите држави.

Баербок избегна да одговори на прашањето дали германската влада е навистина подготвена брзо да го одобри барањето на другите земји за снабдување со леопарди на Украина кога денеска пристигна на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел. Таа само повторно објасни зошто смета дека таквата одлука е неопходна. „Целата земја е под напад на рускиот режим. И ова јасно покажува дека единаесет месеци по почетокот на руската брутална војна за агресија, (претседателот Владимир) Путин не отстапи од својот убиствен план за уништување на Украина“, рече таа во изјавата по пристигнувањето на состанокот.

Баербок не одговори на прашањето дали зборува во име на германската влада во разговорот за LCI кога рече дека нема да се противат на испорака на тенкови од други земји, пренесува германската новинска агенција dpa.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска најави дека Полска ќе побара од германската влада дозвола да испорача борбени тенкови „Леопард“ на Украина, која уште еднаш беше критичен кон Берлин во неделата. „Кога работите се насочуваат кон Украина во однос на тешкото оружје, Германија стапува и предизвикува сомнежи. Непријателот е на исток и ние губиме време со дискусии кои не водат до ништо добро“, коментираше тој претходно во неделата за полската новинска агенција ПАП.

Според Моравјецки, за кого ставот на Берлин кон снабдувањето со леопарди е „неприфатлив“, Полска ќе формира „мала коалиција на земји кои се подготвени да донираат дел од нивната модерна опрема, модерни тенкови“, резимира американскиот CNN.

Германија не сака да испрати леопарди во Украина, бидејќи потегот може да предизвика неочекувана реакција од Москва, која постојано предупредуваше на ескалација на конфликтот доколку Западот и испорача на Украина тешко оружје. Во Берлин, се вели дека таквата пратка на леопарди е условена со тоа што САД исто така ќе ги испратат своите напредни тенкови Абрамс во Киев. Вашингтон не е за оваа идеја и вели дека Абрамс – за разлика од Леопардите, кои се сметаат за најпогодни – поради нивните карактеристики се несоодветни за борба на украинските боишта.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус вчера посочи дека наскоро ќе се реши прашањето за набавка на тенкови. Според Ројтерс, германскиот министер очекува одлука наскоро, но останува претпазлив. Тој за германската телевизија АРД изјави дека германската влада нема да биде избрзана во донесувањето одлука и дека ќе ги одмери различните фактори, вклучувајќи ги и импликациите за домашната безбедност.

Во меѓувреме, според претседателот Емануел Макрон, Франција сè уште не ја отфрлила можноста да ги испрати своите модерни тенкови Леклер во Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img