18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

СЗО ќе им даде друго име на мајмунските сипаници поради дискриминација

НАЈЧИТАНО

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека ќе го преименува вирусот на мајмунска сипаница за да избегне дискриминација и стигматизација.

Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на СЗО, рече дека организацијата „соработува со партнери и експерти од целиот свет за да го преименува вирусот на мајмунска сипаница, неговиот вид и болестите што ги предизвикува“.

Одлуката дојде откако научниците побараа итна промена на името што тие го опишаа како неточно, дискриминаторски и стигматизирачко. Тедрос рече дека новото име ќе биде објавено „што е можно поскоро“.

Слична загриженост се појави во екот на пандемијата на коронавирус кога новите варијанти на коронавирусот беа именувани по земјите или регионите во кои првпат беа откриени, што доведе до забрани за патувања и други ограничувања. СЗО затоа воведе систем за именување кој новите варијанти ги именува по буквите од грчката азбука, пишува The Guardian.

Поврзување на имињата на божиците на мајмуните со Африка
Научниците изјавија дека преовладува перцепцијата во медиумите и научната литература дека вирусот на мајмуни сипаници е ендемичен за африканските земји. Тие предупредуваат на „растечкиот наратив во медиумите и меѓу многу експерти кои се обидуваат да ја поврзат актуелната глобална епидемија со Африка, Западна Африка или Нигерија“.

Да потсетиме, британската здравствена агенција минатиот месец забележа вирус на мајмунска сипаница кај лице кое пристигнало во Лондон од Нигерија на 4 мај. Оттогаш вирусот почна да се шири во западните земји, главно меѓу мажите кои имаат секс со други мажи.

Постојат два вида на мајмунски сипаници – Западна Африка и Конго. Годинашната епидемија ја предизвика првиот тип, кој е многу помалку опасен од вториот.

1.800 случаи на мајмунски сипаници во земји надвор од Африка
„Во контекст на актуелната глобална епидемија, континуираното спомнување и номенклатура на овој вирус како африкански не само што е неточно, туку е и дискриминаторски и стигматизирачко“, пишуваат експертите, критикувајќи ја употребата на фотографии од африкански пациенти со лезии на големи сипаници во извештаите во медиумите.

Британската здравствена агенција денеска извести дека уште 52 случаи на мали сипаници се пријавени во Англија, уште еден во Шкотска и еден во Велс, што значи дека до 14 јуни во Велика Британија се регистрирани 524 инфекции со вирусот. Повеќе од 1.800 случаи на мајмунски сипаници во десетици земји надвор од Африка се потврдени во светот за време на оваа епидемија, пренесува Индекс.

Програмата N1 ТВ можете да ја гледате ВО ЖИВО на овој линк како и преку апликацијата Android / iPhone / iPad

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО