17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

СЗО ја одобри новата кинеска вакцина против Ковид-19

НАЈЧИТАНО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри употребата на вакцината Convidecia од кинескиот производител CanSinoBIO со седиште во Тијанџин. Севкупно, ова е единаесетта вакцина против Ковид-19, за која СЗО даде зелено светло. Таа издаде итна дозвола за вакцината, бидејќи Кина во моментов се бори со нова појава на инфекции со коронавирус.

По Синовац и Синофарм, ова е трета вакцина одобрена од Кина, одобрена од СЗО. Новоодобрената Convidecia се очекува да биде 64% ефикасна против благи симптоми и 92% ефикасна против тешки форми на инфекции со Ковид-19, соопшти СЗО.

„Вакцината ги исполнува нашите стандарди за заштита од коронавирус, а придобивките од вакцината многу ги надминуваат нејзините ризици“, велат од организацијата. Експертите ја препорачаа вакцината за луѓе на возраст од 18 и повеќе години. Вакцината веќе се користи во Кина, Аргентина, Чиле, Малезија, Мексико и Пакистан.Вклучувањето на итни вакцини им дава на земјите, финансиерите, претплатниците и заедниците гаранција дека вакцината ги исполнува меѓународните стандарди и го отвора патот за брзо одобрување и дистрибуција на вакцината. Исто така, ја отвора вратата за вакцините да влезат во глобалниот систем за споделување вакцини на Covax, кој има за цел да обезбеди фер пристап до дозите ширум светот, особено во посиромашните земји.

Кина, последната голема светска економија која се придржува до строгата стратегија за нулта толеранција за Ковид-19, се соочува со економска криза поради долготрајните ограничувања за ограничување на вирусот кои ги ограничија синџирите на снабдување, намалената побарувачка и запреното производство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО