1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

СЗО престана да именува варијанти на коронавирусот и покрај новите мутации

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Можеби сте слушнале дека постои нова подваријанта на омикрон која брзо се шири во САД. Можеби ќе сакате да го прашате вашиот лекар за тоа или да побарате дополнителни информации на Интернет, но не го знаете неговото точно име. Вие не сте единствениот.Научниците го нарекуваат XBB.1.5, а го добил тоа име бидејќи е втората генерација на микронската подваријанта XBB. Знакот X означува рекомбинација, односно резултат на два вируса кои размениле делови од нивниот генетски материјал. BB се однесува само на азбучен ред.Првата рекомбинација беше наречена XA, втората XB и така натаму. Научниците ја „прошетаа“ целата азбука и сега почнаа од почеток со XAA, XAB и така натаму, па се до XBB, пишува CNN, пренесува N1 Zagreb.

Работите не беа секогаш толку комплицирани. Во мај 2021 година, Светската здравствена организација (СЗО) објави дека грчките имиња ќе бидат дадени на новите варијанти на вируси кои мутирале за да станат позаразни, отпорни на третман или предизвикуваат потешки болести, со цел да се избегне стигмата за именување на нови варијанти по земјите каде што се откриени.

Тогаш СЗО соопшти дека ќе добијат нови имиња на вирусите кои се од интерес за научниците или предизвикуваат загриженост. Така ги добивме веќе познатите варијанти алфа, бета, гама и делта, но и цела низа други кои не беа важни на глобално ниво, како што се ипсилон, тета и му.

Помина повеќе од една година откако СЗО даде нова варијанта на името на грчката азбука, што создаде празнина во комуникацијата. Експертите веруваат дека ова може да создаде проблеми во напорите за заштита на јавното здравје.

Што се случи со буквите од грчката азбука?
Кога омикронот, познат и како варијанта BA.1, се рашири како шумски пожар низ светот во ноември 2021 година, тој беше толку генетски различен од претходните варијанти на коронавирусот што отиде во сосема поинаква насока. Нашиот имунолошки систем едвај го препозна. Варијантата BA.1 предизвика нов бран на инфекции, хоспитализации и смртни случаи, како и цела серија на подваријанти.

Во тоа време, научниците тврдеа дека првата омикронска подваријанта, BA.2, со десетици нови генетски мутации, се разликува од варијантата BA.1 исто како што варијантите алфа, гама и делта се една од друга. Некои рекоа дека подваријантата BA.2 треба да добие свое име. Но, тоа никогаш не се случи.

Наместо тоа, СЗО престана да идентификува варијанти од интерес или варијанти на загриженост кои заслужуваат свои имиња. Тие создадоа нова категорија, варијанти на омикрон под надзор, за да им кажат на здравствените службеници кои од овие подваријанти треба да внимаваат.

Организацијата остави простор за нови состаноци доколку се констатира дека варијантата е доволно поразлична од претходните, но потреба за тоа не ја гледаат повеќе од една година.

Коронавирусот продолжи да се развива, станувајќи се позаразен и повеќе и повеќе го избегнува имунолошкиот систем. Овие промени имаа последици.

На пример, како што мутираше омикрон, пациентите со намален имунитет останаа без помош од клучните терапии како што се долгорочните активни антитела во „evushield“. Постоечките mRNA вакцини, исто така, мораа да се ажурираат со цел да се заштитат луѓето од вируси кои моментално циркулираат.

Сепак, СЗО се уште тврди дека не гледа причина за нови назначувања.

„Фактот што многу поединечни подваријанти немаат свои имиња не значи дека овие подваријанти се помалку важни“, рече портпаролот на СЗО и додаде дека „ново име се дава доколку новата подваријанта има доволно различни последици врз јавното здравје. што би барало и промена на нивото на реакција на јавноста“.

Лажно чувство на сигурност
Некои научници се согласуваат со оваа стратегија.

„Во ред е да не се даваат нови грчки имиња на омикронските подваријанти“, рече Мајкл Воробеј, биолог кој ги проучува пандемиите и еволуцијата на вирусите на Универзитетот во Аризона.

Тој нагласува дека постојат два начина на кои коронавирусот се менувал со текот на времето. Првиот е преку циркулација низ светската популација. Овој тип на еволуција се случува побавно и генерално не предизвикува ненадејни и големи промени.

Друг начин е кога вирусите хронично ги инфицираат луѓето со оштетен имунолошки систем. Еден пациент во Хјустон беше тестиран во октомври и беше откриено дека е заразен со верзија на делта варијанта која има 17 мутации во својот геном, објаснува Воробеј.

Тој додава дека овие вируси имаат потенцијал да создадат нова варијанта на ниво на омикрон и вели дека е добро што постојните варијанти не се именувани како „пи“ додека тоа не се случи.

Но, други сметаат дека промената на стратегијата може да доведе до погрешни заклучоци.

„Подваријантите на Омикрон значително се разликуваат една од друга. Не можеме да кажеме дека сето тоа е омикрон. Вирусот еволуираше значително“, вели Бет Корбер, специјалист во Националната лабораторија во Лос Аламос.

Корбер додава дека дури и кога омикронот првпат се појавил, имал двајца „родители“, БА.1 и БА.2.

Секој од нив продолжил да се развива самостојно, така што научниците откриле повеќе од 650 подваријанти во омикронската варијанта.

„СЗО престана да ги именува, па луѓето добиваат лажно чувство на сигурност“, предупредува Корбер.

Постојаната употреба на името омикрон може да направи да звучи како вирусот повеќе да не се менува, „но вистината е дека значително се менува“.

Корбер нагласува дека присуствувала на јавни предавања каде што „многу добри лекари“ изјавиле дека „вирусот повеќе не се менува“. Тие додадоа дека „само омикрон постои повеќе од една година, не треба повеќе да се грижите за тоа“.

Во потрага по подобра комуникација
Еволутивниот биолог Рајан Грегори вели дека без новите грчки имиња, ја изгубивме способноста едноставно да комуницираме кога станува збор за информации за вирусот.

Научните имиња за подваријанти како BQ1.1 се многу прецизни, вели тој, но не се практични.

„Ни недостасува заедничко име“, додаде Грегори.

Стана толку фрустрирачки да се разговара за подваријантите, дури и за научниците, што Грегори реши да ја нарече подваријантата XBB1.5. Го нарекол кракен, по митолошкиот морски чудовиште. Името заглави.

Тој не е првиот што пробал нешто слично. Пред кракен, корисниците на социјалните мрежи ја нарекоа подваријантата BA.2.75 Centaur. И тоа беше хит.

Грегори објаснува дека имињата останале во јавен домен бидејќи имале цел, а луѓето конечно имале начин да разговараат за вирусот, како се менува и како може да влијае на нив.

Но, таквото „диво“ име не е совршено решение, бидејќи нема стандард. Спомнете го зборот „кракен“ на некој што не е на Твитер и нема да знае за што зборувате.

„Би сакал да не ни требаат ни имиња, бидејќи тоа би значело дека нема постојана еволуција на толку многу подваријанти што треба да ги набљудуваме. Тоа би било најдобро“, вели Грегори.

Но, второто најдобро решение би било формален состав на имиња што би се користеле само за комуникација за јавноста да има навремени информации, додава тој.

„Се разбира, ова нема да послужи за подигање паника, туку за информирање на луѓето и да не се убиваат во претерано технички термини“, објасни Грегори.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...
spot_img
spot_img
spot_img