23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

СЗО потврди повеќе од 1.000 случаи на мајмунски сипаници во 29 земји

НАЈЧИТАНО

Светската здравствена организација (СЗО) досега потврди повеќе од 1.000 случаи на мајмуни кози во 29 земји кои не се ендемични за оваа болест. Опасноста мајмунските кози да се населат во неендемични земји е реална, предупреди денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Ризикот од ширење на кози мајмуни во неендемични земји е реален“, рече на прес-конференција генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој рече дека СЗО не препорачува масовна вакцинација против вирусот. Досега не се пријавени смртни случаи од појава, додаде тој.

На ретки места каде што се достапни вакцини, тие се користат за заштита на оние кои можат да бидат изложени, како што се здравствените работници. Тедрос додаде дека вакцинацијата после изложеност може да се земе предвид, по можност во рок од четири дена, за блиски контакти со поголем ризик, како што се сексуални партнери или членови на домаќинството. Според Тедрос, СЗО ќе издаде упатства за клиничка нега, превенција и контрола на инфекции, вакцинација и заштита на заедницата во наредните денови.

Пријавени се случаи главно, но не само кај мажите кои имаат секс со мажи. Некои земји сега пријавуваат случаи на привидно пренесување во заедницата, вклучително и некои случаи на жени, додаде Тедрос. Козите мајмуни, кои се помалку тешки во споредба со сродните црни кози, се ендемични во некои земји во Западна и Централна Африка, а од мај тие се откриени и во други земји, вклучително и во Европа. Болеста се шири со поблизок директен контакт со телесните течности на заразените, а типични симптоми се висока температура и појава на осип.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО