СЗО повикува на итна акција: Смрт на околу 300 деца поврзани со сируп за кашлица

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) повика на „итна и усогласена акција“ за заштита на децата од контаминирани лекови по низата смртни случаи поврзани со сирупите за кашлица минатата година.

Минатата година, повеќе од 300 деца – повеќето на возраст под пет години – во Гамбија, Индонезија и Узбекистан починаа од акутна бубрежна инсуфициенција предизвикана од контаминирани лекови, објави во понеделникот СЗО.

Сирупите за кашлица без рецепт содржеа високи дози на диетилен гликол и етилен гликол.

„Тоа се отровни хемикалии кои се користат како индустриски растворувачи и антифриз и можат да бидат смртоносни дури и ако се земаат во мали количини, па затоа никогаш не треба да се најдат во лековите“, соопшти СЗО.

Агенцијата вели дека седум земји пријавиле контаминација со сируп во изминатите четири месеци и ги повикува сите 194 земји да спречат нови смртни случаи.

СЗО веќе испрати предупредувања за одредени производи во октомври и на почетокот на овој месец.

Тој побара од полиците да се отстранат сирупите за кашлица, произведени од индиската Maiden Pharmaceuticals и Marion Biotech, кои се поврзани со смртни случаи во Гамбија и Узбекистан.

Исто така, минатата година издаде предупредување за сирупи за кашлица од четири индонезиски производители: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex и PT AFI Pharma. Станува збор за сирупи кои се продаваа на домашниот пазар.

Тие компании негираа дека нивните производи биле контаминирани или одбија да коментираат за случајот во очекување на истрага.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img