2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

СЗО: Повеќе од 1.700 луѓе загинале во неодамнешните пожари само во Португалија и во Шпанија

НАЈЧИТАНО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека повеќе од 1.700 луѓе загинале во неодамнешните пожари само во Португалија и во Шпанија. Регионалниот директор на СЗО, Ханс Клуге истакна дека моменталната ситуација повторно укажува на „очајната потреба за паневропска реакција на ефикасна борба против климатските промени“.

Клуге наведе дека шумски пожари сега има дури и во Скандинавија, а пожарите во Лондон оваа недела уништиле 41 куќа. Тој додаде дека климатските промени претставуваат „сеопфатна криза“ што се заканува на здравјето на поединецот и на цело човештво“.

– Климатските промени не се нови. Сепак, последиците од нив се зголемуваат со секое годишно време, секоја година, со катастрофални исходи – посочи Клуге.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО