СЗО бара од Кина подетални информации за состојбата со коронавирусот по провинции

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската здравствена организација, која претходно ја критикуваше Кина за нејзината недоволна транспарентност во врска со епидемијата на коронавирус на нејзина територија, ги повика кинеските власти да дадат повеќе детали за ситуацијата по провинција.СЗО соопшти дека генералниот директор на организацијата, Тедрос Аданом Гебрејесус, разговарал за коронавирусот во текот на денот со кинескиот министер Ма Ксијаовеи, директор на кинеската здравствена комисија.

Кинеските власти денеска објавија дека околу 60.000 луѓе починале како последица на инфекција со коронавирус од почетокот на декември. СЗО побара Кина да продолжи да пренесува податоци за подобро да се разбере епидемиолошката ситуација во таа земја и последиците од овој бран на инфекција.

Организацијата исто така побара од кинеските научници да споделат податоци за анализата на корона вирусот, со цел подобро следење на епидемијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img