1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најмалку десет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа при уривање на станбена зграда во градот Алепо во Сирија, разурната од војна, објави во неделата сириска невладина организација.

Петкатна зграда се урна во текот на ноќта во неделата во курдскиот кварт Шеик Максуд во северниот сириски град Алепо, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR).

Најмалку 30 луѓе живееле во зградата и се верува дека повеќето се заробени под урнатините, според SOHR.

Спасувачките екипи извлекоа живо петнаесетгодишно момче, а потрагата по преживеани продолжува, соопшти здружението со седиште во Велика Британија.

Сириските власти допрва треба да дадат официјален коментар за извештајот.

Смртоносната граѓанска војна во Сирија избувна во 2011 година, од масовните протести против владата на претседателот Башар ал-Асад и прерасна во граѓанска војна во која беа вклучени и регионалните и големите сили.

Алепо го нарекуваат и сириски Сталинград, бидејќи таму се водела најжестоката битка меѓу армијата на Асад, поддржана од Русија, и проиранските шиитски милиции во војната против Слободната сириска армија и нивните поврзани исламистички групи.

Според податоците на ОН, повеќе од 350.000 луѓе загинале во војната, а милиони биле раселени и бегалци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img