5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Се стега обрачот околу можниот влез на Алијанса во Владата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Лидерот на Алијанса, Арбен Таравари, очекува до крајот на неделата од премиерот Ковачевски да ја добие првичната понуда со ресори, но и конкретни законски решенија што биле во неформалните преговори, изјавил за ТВ 24 висок партиски функционер од новото раководство на Таравари. Изворот не кажал дали постои план Б во случај еден од сегашните партнери на СДСМ во Владата, Алтернатива, да отстапи некое од местата.

Во меѓувреме, генсекот на Алтернатива, Зекирија Ибраими се сретнал со предводникот на „огнените“ во ДУИ, Изет Меџити, во која Меџити го известил дека тие се против влегувањето на Алијанса на Таравари во Владата, што би ја амортизирало нивната моќ внатре во ДУИ.

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во 20 часот во Клубот на пратеници ќе одржи средба со лидерите на коалициските партнери на СДСМ, потврдија за МИА дел од партиите членки на коалицијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...

Косово постави шест услови за формирање на ЗСО

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...
spot_img
spot_img
spot_img