2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Се прави еднаш годишно, а се памти цела година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Чомлек е македонско традиционално јадење, иако самото име е турско и значи грне. Нашата домаќинка, госпоѓа Марија Радованац, која е родена битолчанка, вели дека таа го приготвува по рецептот на мајка ѝ Велика, а самата не се сеќава баш на тоа која е разликата помеѓу битолскиот рецепт за чомлек и оној за таканаречените, прилепски, охридски, па дури и овчарски чомлек. Во Бугарија пак, овој рецепт се нарекува „македонски чомлек“.

Нашата баба Маре вели дека тој се прави, поточно, се „крчка“ многу долго и на тивко, па веројатно затоа и се прави еднаш годишно и тоа обично токму во овој период од годината.
Повеќе за ова,како и рецептот, побарајте ги на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img