9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Се погласни се прашањата дали посетата на Пелоси на Тајван вреди за последиците што ги носи

НАЈЧИТАНО

Дали ризичната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван беше важна демонстрација на американската решителност или кинеска провокација без никаква стратешка корист, зависи само од тоа кога – и ако воопшто – ќе стивнат лутите изјави и воените позиции кои доаѓаат од Пекинг.

За време на нејзината посета на демократската, самоуправна островска држава, Пелоси се состана со членовите на парламентот и со претседателот Цаи Инг-Вен, третирајќи ги домаќините како претставници на суверена држава, во потег што сигурно ќе ја разбесни Кина.

Нејзиното патување во Тајван веќе предизвика возбуда во веќе заладените односи меѓу САД и Кина, што доведе до тоа комунистичкиот гигант да испрати воени авиони до работ на тајванскиот воздушен простор и истовремено да започне воени вежби кои испратија јасна порака дека Тајван е под опсада.

Меѓутоа, ако таквите прелевања се спречат без да се доведе до сеопфатна војна во Тајванскиот теснец – клучен стратешки воден пат – и ако се избегне можноста за брзи реакции меѓу кинеските и тајванските сили, па дури и кинеските и американските сили во регионот. , бесот околу посетата на Пелоси може да биде само привремена. Сликата на претседателот на Претставничкиот дом на САД кој доаѓа да ја поддржи демократијата во џиновската сенка на Кина може да стане еден од значајните моменти на американската надворешна политика кон Азија и Тихиот Океан, се вели во анализата на Си-Ен-Ен.

Геополитичките односи меѓу Вашингтон и Пекинг ја претставуваат најважната конфронтација меѓу која било две земји во светот. Тоа се одвива како генерациска борба меѓу две цивилизации кои и двете сакаат да ги вградат своите вредности, нивниот економски систем и нивната стратешка хегемонија во остатокот од светот.

Но, додека администрацијата на Бајден ја продолжи политиката на Трамп за третирање на Кина како противник – а не како конкурент – основната цел на американската политика останува да се избегне ова да се претвори во катастрофална идна војна меѓу двете нации.

Значи, ако посетата на Ненси Пелоси – потег што кинескиот претседател Си Џинпинг го гледа како лична навреда бидејќи ја претвори кинеската потрага по Тајван во егзистенцијално прашање – трајно ги влоши и онака лошите односи меѓу САД и Кина и доведе до она што некои го гледаат како неизбежен судир на суперсили, може да испадне дека е погрешна проценка.

Што постигна Пелоси
Од перспектива на Пелоси, патувањето во Тајван досега помина добро. Најавата за нејзината посета со денови го привлекуваше светското внимание, уште пред да пристигне на островот со американски воен авион. Како женска политичка икона, таа одлучи да му пркоси на целосно машкото раководство на Кинеската Комунистичка партија и одби да биде заплашена. И притоа, таа седна на маса со друга жена лидер, претседателката Цаи. Притоа, таа зазеде инспиративен став и се залагаше за демократија, таа основна американска вредност.

Целата нејзина политичка кариера ја одбележа Кина – од 1991 година, кога разви продемократски знак додека шеташе во Пекинг, до овој потфат во Тајван, насочен против кинеската комунистичка партија. И во средината на растечките стравови дека Кина може да се обиде да го окупира островот со сила. Во пошироката слика, ѝ покажа на Кина дека САД нема да ѝ се поклонат на апокалиптичната реторика од Пекинг и дека имаат намера да дејствуваат каде што сакаат во азиско-пацифичкиот регион – без оглед на тоа што Кина, регионалната суперсила во подем, мисли за тоа.

„Соочени со зголемената агресија од страна на Кинеската Комунистичка партија (ККП), посетата на нашата конгресна делегација треба да се гледа како јасен знак дека Соединетите Држави стојат со Тајван, нашиот демократски партнер, кој мора да се брани себеси и својата слобода. рече Пелоси во есеј објавен во Вашингтон пост во самиот момент на нејзиното пристигнување во Тајпеј.

Дури и ако се покаже дека ова е нејзината последна голема мисија во странство како претседател на Претставничкиот дом – бидејќи Демократската партија во моментов е во опасност да го изгуби мнозинството во тоа тело на изборите во ноември – ова нема да биде толку брзо заборавено.

Иако нејзиното патување во Тајван предизвика загриженост во естаблишментот за надворешна политика на САД, нејзината посета доби силна поддршка на Капитол Хил, седиштето на американскиот Конгрес, каде меѓу пратениците поддршката за Тајван е цврсто вкоренета, исто како и непријателските тенденции кон Кина. Во нов чекор, американските републиканци ја пофалија Пелоси за овој потег, иако некои можеби сакаа да ја претстават како построг лик од претседателот Џо Бајден, кој во јули јавно призна дека американската војска не била многу среќна поради нејзиното заминување во Тајван.

„Ја поддржуваме посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван“, се вели во соопштението потпишано од 26 републикански сенатори. „Ова патување е во согласност со политиката на Америка „Една Кина“, на која сме посветени. Исто така, повеќе од кога било, сме посветени на сите одредби од Законот за односи со Тајван“.

Актот за односи со Тајван е документ наменет да ја одврати Кина од инвазија и ги обврзува Соединетите држави да продаваат одбранбено на оружје на владата на Тајван. Неодамна, некои јастреби во Конгресот повикаа на натамошно зајакнување на договорот и Вашингтон да ја прекине својата политика на „стратешка двосмисленост“ што значи дека САД намерно не нудат јасни одговори на прашањето што имаат намера да направат во случај на кинеска инвазија на Тајван.

Несакани последици што може да ги предизвика посетата на Пелоси
Достигнувањата што Пелоси ги постигнува со посетата на Тајван се главно лични, симболични и краткорочни. Се чини дека таа не кажала или направила ништо за време на нејзината посета што би ја прекршило политиката на „Една Кина“, и покрај тврдењата на Пекинг за спротивното. Но, во еден момент за време на нејзиното обраќање пред новинарите, таа го пофали тајванскиот народ за „храброста да ја промени сопствената земја за да стане подемократска“. САД не го признаваат Тајван како земја. Без разлика дали се работи за лапсус или намерен избор на зборови, нејзиниот коментар дефинитивно ќе биде забележан во Пекинг.

Нејзиното патување во Тајван, исто така, може да ги оправда шпекулациите меѓу кинеските лидери дека Конгресот одлучил дополнително да ја зајакне својата поддршка за Тајван – и таквиот впечаток конечно би можел да ја турне дипломатската јаже за статусот на Тајван до точка на кршење. Иако можеби не била нејзина намера, недоразбирањата на таквите потези во таквата нестабилна надворешна политика може да доведат до воена ескалација.

Постојаното зголемување на кинескиот воен и економски притисок врз Тајван или сè понепријателскиот однос кон американските поморски и воздушни сили во регионот, може да нè доближи до ризикот од конфликт. Ако нејзиното пристигнување во Тајван ја забрза и поттикне решеноста на Кси да се обиде воено да го преземе Тајван, тоа исто така ќе се покаже како контрапродуктивно.

Претставниците на Белата куќа, кои првично изразија загриженост за посетата на Пелоси, подоцна ја променија својата реторика за да нагласат дека заминувањето на Тајван – кој Пекинг го смета за своја територија – е нејзино право и дека нејзината посета не ги прекршува кинеско-американските договори кои велат дека Народна Република Кина е единствената легитимна кинеска влада. Но, тие, исто така, се чинеше дека ја подготвуваат американската јавност за подолг период на постојано растечка ескалација што се движи кон конфликт со Кина.

Иако нема логика Кина да мисли дека војната со САД би била во нејзин интерес, Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност на САД, јавно ги наведе сè помалите чекори што Пекинг би можел да ги преземе, на сличен начин. Америка и нејзините сојузници објавија разузнавачки информации во пресрет на руската инвазија на Украина.

„Се чини дека Кина се позиционира за потенцијални понатамошни потези во наредните денови, а можеби и за подолг временски период“, рече Кирби во вторникот. Тој предупреди дека кинеските провокации може да вклучуваат истрелување проектили во Тајванскиот теснец, или околу Тајван, или масовно влегување на воени авиони во воздушниот простор надгледуван од тајванската противвоздушна одбрана. Тој рече дека Кина, исто така, може да започне јавно да инсистира на тврдењата што се појавија неодамна, во смисла дека Тајванскиот теснец воопшто не е меѓународен воден пат.

За глобалните синџири на снабдување кои се веќе под голем притисок поради пандемијата, теснецот е од клучно значење бидејќи поголемиот дел од светскиот поморски контејнерски сообраќај поминува низ него. Секој обид на Кина да ги загрози морските патишта за да го зголеми притисокот врз Тајван може да има катастрофални економски последици и направи длабок политички ефект во САД и во остатокот од светот. Дури и самото зборување за потенцијален прекин на сообраќајот во Тајванскиот теснец може да предизвика пад на глобалните пазари. Ова би ја дополнило болката што ја трпат обичните Американци кои веќе се борат со зголемените трошоци за сè поради зголемената инфлација, што на крајот може да доведе до колапс на демократите на ноемвриските избори.

„Некои од овие акции би биле само продолжување на трендот што го гледаме во последните неколку години, но некои би можеле да бидат од различен, поголем обем и размер“, рече Кирби.

Имајќи го сето ова на ум, треба да се запрашаме дали посетата на Пелоси на Тајван постигна нешто што би вредело за потенцијално долгорочно влошено безбедносно опкружување околу Тајван што би можело да ги доближи САД и Кина до конфронтација.

„Се согласувам дека нејзино право е да оди таму. Но, прашањето е дали има смисла“, рече Фил Мад, поранешен функционер на ФБИ и ЦИА, кој сега работи како аналитичар за антитероризам на Си-Ен-Ен. „Таа може да оди, но зошто? Што добива тоа?”

Поранешниот американски амбасадор во Кина, Макс Баукус, изјави за Ричард Квест од Си-Ен-Ен дека во контекст на опасно влошените односи меѓу САД и Кина, посетата на Пелоси не е мудар потег.

„Мое мислење, искрено, е дека таа не требаше да оди. Целта на американската надворешна политика е да ги намали тензиите со Кина, а не да ги зголеми“, рече поранешниот демократски сенатор од Монтана. „Нејзината посета очигледно ги зголемува тензиите. Нема надворешнополитичка причина тој да оди таму. Тајванците веќе знаат дека ја имаат нашата поддршка“.

Во Кина, како и во САД, домашната политика е можеби главната причина зошто тие се околу Тајван на создава опасен момент. А посетата на калифорнискиот демократ можеби само го забрза тој тренд.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО