26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Се повеќе заразени со корона пристигнуваат во болници: „Замор, болки во нозете, несоница“

НАЈЧИТАНО

Се зголемува бројот на заболени од коронавирус, а нов бран се предвидува веќе наесен. Голем број европски земји веќе се подготвуваат. Дали сме подготвени и во БиХ?

„Јас и син ми бевме таму еден месец, мислам дека без идеја лежевме на короната. Му се молам на Бога да престане повеќе, не е готово, верувај ми. Нема логика преку ноќ да престане тоа што беснее две-три години и убива толку многу луѓе, мои роднини, мои соседи, пријатели… Се молам на Бога секое утро кога ќе станам да ме заобиколи“, раскажува Сувад Вејо. нас за оваа тема.

И не застана. Иако во март беа укинати сите мерки, болниците се полни, а состојбата на пациентите е загрижувачка, вели докторот Емир Солаковиќ. Без оглед на вакцинацијата, симптомите не треба да се игнорираат.

„Во нашата болница секој ден седат по десет пациенти. Доаѓаат со клиничка слика, замор, болки во нозете, не можат да заспијат. И кога ќе прашам дали си ја надминал круната, тој вели не. Дали ја примивте вакцината, вели ги добив сите три вакцини. На тој пациент кога ќе ги земеме наодите на круната, тој е позитивен. Веднаш одете сами, не барајте никого, тестирајте се, бидејќи нашата болница е полна со такви пациенти“, апелира д-р Солаковиќ.

Неодамнешното истражување покажа дека Босна и Херцеговина е на третото место во светот во однос на смртните случаи на милион жители. Но, граѓаните се помалку се тестираат и вакцинираат, а бројот на заболени повторно расте.

„Последната недела од 5-тиот месец и првата недела од 6-от месец околу 10 случаи неделно, а сега последните две недели од следењето имаме 20 случаи неделно. Тоа е двојно зголемување. Што се однесува до вакцинацијата, ситуацијата не е добра. Кога ќе расте бројот на заболени, луѓето доаѓаат на вакцинација. Кога бројот на заболени стагнира или паѓа, луѓето не доаѓаат на вакцинација“, изјави епидемиологот Андреа Јуриќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО