27.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Се отвора патот за добивање автокефалност

НАЈЧИТАНО

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на Фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски.

„Денеска, архиепископ г.г. Стефан на македонски јазик богослужеше заедно со Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и архиереите на вселенската патријаршија. Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет. Благодарност до Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломејнапиша претседателот.

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево и министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој присуствуваше на заедничката литургија во Истанбул.

„Со ваквиот чекор се отстранува повеќедецениската изолација и се отвара патот за добивање автокефалност во периодот што следи“, напиша Османи на Фејсбук.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО