16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Се испитува „копањето“ криптовалути во ГТЦ

НАЈЧИТАНО

Со полициска придружба, Габриел Бајрам, синот на починатиот пратеник Амди Бајрам, бил донесен во станица на распит за кражбата на струја во ГТЦ и копањето на биткоини, објавува МКД.мк.

Бајрам неколку пати бил повикуван во полициска станица, му биле испраќани покани, но не се појавувал пред службените лица. По ова по него бил распишан централен распис и на 30 јуни, годинава бил приведен и спроведен во полициска станица на службен разговор.

„Ве известуваме дека по насоки и во координација со Основното јавно обвинителство Скопје преземени се повеќе мерки и активности за расчистување на случајот. По неколку неодговарања на покани и непојавување на службен разговор во полициска станица, а по распишан централен распис, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Центар и Бит Пазар при СВР Скопје го лишиле од слобода Г.Б.(40) од Скопје и со него бил извршен разговор во полициска станица”, одговорија од МВР за МКД.мк.

Во декември, лани Обвинителството и МВР изјавија дека никој не пријавил сомнеж за кражба на струја и дека за настанот во Градскиот трговски центар нема сомнеж за кривично дело. Тогаш Обвинителството ни одговори дека чека сопствениците на дуќаните во Градскиот трговски центар да пријават дека се оштетени во висината на сметките за струја, за да може обвинителите да постапуваат.

Обвинителството сега постапува по, како што велат известување за настан добиен од МВР.

Во полициска станица се повикани и извршени се службени разговори и со надлежните во ЕВН и Градскиот трговски центар Скопје, а се вршат службени разговори и со други лица.

Од МВР известуваат дека по комплетирање на целокупниот материјал ќе биде доставено известување до Основното јавно обвинителство Скопје за преземените мерки.

Во врска со кражбата на струја и копањето на биткоини во подрумот на ГТЦ, од Обвинителството велат дека ОЈО Скопје постапувајќи по примено известување од МВР, издаде наредба до МВР, да се направат неопходните проверки со цел да се утврди фактичката состојба и дека по наредбата се постапува.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО