2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Се зголемува бројот на загинати во рускиот напад на станбена зграда во Днепар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бројот на загинати во рускиот ракетен напад кој уништи станбена зграда во украинскиот град Днипро се искачи на 14, додека спасувачите работеа во текот на ноќта во потрага по преживеани, изјави рано во неделата регионалниот гувернер.

-„Операција за пребарување е во тек“, напиша Валентин Резниченко, гувернер на регионот Дњепропетровск, во 2:50 часот (0050 GMT) на апликацијата Telegram.

Околу 38 луѓе беа спасени, дваесетина се водат како исчезнати, а непознат број жители останаа заробени под огромен куп урнатини по нападот во саботата попладне во кој беа повредени 64 лица, рече Резниченко.

Штрајковите ја погодија критичната инфраструктура во Киев и на други места, ограничувајќи ја моќта на главниот град и големи делови од земјата во наредните денови, предупредија властите.

Нападите – најголемиот руски бран напади врз Украина во последните две недели – дојде додека земјата ја прославуваше традиционалната Нова година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img