0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Се зголемува бројот на жртвите на самоубиствениот напад во Кабул, главно млади жени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бројот на жртвите во самоубиствениот напад во Кабул се зголеми на 23 лица, а се верува дека жртви се претежно млади жени, што е најнов знак за влошената безбедносна состојба во главниот град на Авганистан, јавуваат странските медиуми.

Експлозијата се случи во петокот во образовниот центар Каај, населба претежно населена со Хазари – етничка малцинска група која долго време се соочува со угнетување.

Студентите полагаа приемен испит на универзитет во 7:30 часот по локално време кога се случи првата експлозија, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот на полицијата во Кабул, Калид Задран.

Абду Гајас Моманд, лекар во болницата Али Џинах, каде што се однесени некои од жртвите, рече дека 23 лица загинале, а 36 се ранети.

Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот.

Таиба Мехтархил, кој бил сведок на нападот, изјави за Си-Ен-Ен дека многу од жртвите се млади жени.

Таа отиде во центарот на градот да ја бара својата пријателка откако ја слушна веста за нападот, каде што се соочи со сцени на хаос и очај, рече таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img