4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Се зборува за атентатот на газда Вагнер. Се огласи и Кремљ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во понеделникот Кремљ навести дека шефот на Вагнер групата, Евгениј Пригожин, наскоро би можел да биде цел на обид за атентат.Иако се шпекулира дека Пригожин налутил многу блиски сојузници на Путин со неговите потези во Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Пригожин всушност треба да ги загрижи властите во Киев, пренесува Индекс.

Самиот Пригожин претходно денеска изјави дека бил информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, наводно се сретнале за да разговараат за неговото убиство.

„Тоа е повеќе прашање за безбедносните служби“, им рече Песков на новинарите на прашањето за можен атентат.

„Но, што се однесува до обидите за атентат, Украина е вмешана и во обиди за атентат и во апсолутно монструозно убиство. Да се ​​потсетиме на обидите за атентат што се случија, да се потсетиме на убиството на Дарија Дугина и така натаму. Очигледна е вмешаноста на режимот во Киев во вакви обиди за атентат, така што постои таква опасност за нашите граѓани“, рече Песков.

Тврдењето за убиството на Пригожин дојде од Владимир Рогов, еден од проруските сепаратисти во областа Запорожје во Украина.

„Едно од барањата што Зеленски го постави за време на средбата со шефот на ЦИА беше убиството на шефот на Вагнер, Пригожин“, изјави Рогов за руските државни медиуми, без да прецизира од каде му се такви информации. Тој рече дека атентатот врз Пригожин би бил „повеќе од логичен“.

Пригожин преку својата прес-служба изјави дека неговото убиство би било многу добра идеја. „Се согласувам дека е време да се елиминира Пригожин. Ако ме контактираат, секако ќе помогнам“, рече тој.

Дури и некои провоени руски коментатори брзо укажаа на социјалните мрежи дека најголемата закана за шефот на Вагнер е поверојатна дома отколку во странство.

„Ми се чини дека најблиските до Кремљ се повеќе заинтересирани за убиството на Пригожин отколку за надворешни непријатели. Украинците случајно ќе протекуваат информации за неговите движења и локации“, пишува еден руски пропагандист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img