7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Се води борба за воена болница

НАЈЧИТАНО

Украинската војска потврди дека руските падобранци слетале во Харков во обид да го заземат опколениот град, јави Би-Би-Си.

Според украинската војска, воздушниот напад започнал токму кога почнале да се огласуваат сирените за воздушен напад во Харков и околниот регион.

Во соопштението се додава дека руските војници нападнале регионална воена болница и дека борбите се во тек.

Харков беше епицентар на голем дел од насилството забележано во Украина во последните денови и беше цел на гранатирање.

Вчера проектил го погоди седиштето на локалната власт на вториот по големина град во Украина околу 8 часот по локално време. Друг напад се случи подоцна во текот на вчерашниот ден во една од станбените населби во Харков.

Украинскиот претседател Зеленски подоцна нападот го нарече воено злосторство.

Најмалку 17 лица загинаа вчера во Харков, а десетици се ранети, според официјални лица од Службите за вонредни состојби.

Некои експерти шпекулираат дека артилериските напади врз станбените населби би можеле да бидат обид на Русија да ја ослабне решеноста на Украина за борба, посочува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО