Се бара истрага за нејзината организација „Рејзинг Малави“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американската поп-ѕвезда Мадона се најде на удар на обвинувања дека врши трговија со деца под плаштот на нејзината хуманитарна организација наречена „Рејсинг Малави“, која посредува во посвојување деца од Африка.

Неодамна, Светската федерација на Етиопија побара од претседателот на Малави Лазарус Чаквера, да покрене истрага за гласините за „хомосексуални и трансродови злоупотреби при посвојувањето на деца од Малави за можен „шверц со луѓе и социјални експерименти“.

Според извештаите на медиумите, етиопската Светска федерација, која од неодамна се трансформира во глобална организација на африканската дијаспора, бара од претседателот Лазар Чаквера да и го ограничи „пристапот на Мадона до Африка и до африканските деца како мерка на претпазливост, додека не се направи темелна истрага за наводите за „трговија со луѓе, сексуална експлоатација, сексуално ропство, смена на посвојување, закана со принуда, измама, измама и злоупотреба на моќ или ранливост“.

„Во овој случај треба да се внимава на принципот на презумпција на невиност, но има непобитни факти кои треба да се земат предвид во врска со Мадона кои ја прават несоодветна да биде со деца, а камоли да ѝ се даде можност да влијае врз нив“ – соопшти организацијата.

Во петицијата на Светската федерација на Етиопија се наведува на Мадона дека „психологијата зад нејзината способност да објавува детска порнографија, религиозни слики, бестијалност и вулгарна порнографија, ја поттикнала да отвори сиропиталиште во Малави наречено „Рејсинг Малави“ во 2006 година за да биде домаќин на социјални експерименти на ранливи Африканци. деца во Малави“.

Петицијата се повикува на книгата што Мадона ја напишала во 1992 година наречена „Секс“, која „има содржини за возрасни, вклучувајќи мека порнографија и симулации на сексуални дејствија, вклучувајќи садомазохизам (изведување на сексуално задоволување од нанесување физичка болка или понижување било на друго лице или на себе)“.

„Геј порно ѕвездите беа фотографирани на порнографски слики со Мадона како вршат вулгарни сексуални дејствија со истиот пол, кои требаше да бидат откриени за време на случајот со нејзиното посвојување во 2006 година во Лилонгве, Малави“ – наведува организацијата.

„Ние, глобалната дијаспора, црните луѓе од светот обединети во Светската федерација на Етиопија, сме загрижени дека интегритетот на Африка и културните традиции треба да се зачуваат, а не да се експлоатираат или дискредитираат“ – се вели во апелот.

Мадона, која во 2009 година веќе беше осомничена за кршење на правата на африканските деца и процедурите за посвојување, лично има четири посвоени деца од Малави.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img