9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Серија експлозии во Русија, гори складиште за муниција

НАЈЧИТАНО

Серија експлозии се слушнале во средата рано наутро во рускиот град Белгород во близина на границата со Украина, изјави гувернерот на регионот Вјачеслав Гладков и изјави дека гори складиште за муниција.

Гладков рече дека нема повредени цивили во пожарот што избувна во магацинот кај селото Стараја Нелидовка.

Русија овој месец ја обвини Украина за напад на хеликоптери во складиште за гориво во Белгород и гаѓање на неколку села во покраината.

Провинцијата Белгород се граничи со украинските региони Луганск, Суми и Харков, каде што се водат борби откако Русија ја нападна Украина пред два месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО