12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Серија дојави за бомби во 22 училишта во Белград

НАЈЧИТАНО

Дваесетина средни училишта и гимназии во Белград добиле циркуларна електронска пошта за поставената бомба, која веднаш била пријавена до Министерството за внатрешни работи (МВП) и Безбедносно-информативната агенција (БИА), соопшти Министерството за образование на Србија.

Учениците и вработените се евакуирани на безбедно, додека полицијата и нејзините стручни служби не ги проверат наводите, се наведува во соопштението.

„Слична ситуација се случи пред неколку дена во соседна Црна Гора. Нашата полиција прво ќе ги испита заканите, а децата и вработените нема да бидат вратени во училниците додека полицијата не потврди дека е безбедно, што е приоритет“, изјави првиот вицепремиер и министер за образование, наука и технолошки развој Бранко Ружиќ. .

Екипи на МУП се на терен, а учениците и вработените сукцесивно се враќаат на настава по безбедносното уверение.

Досега полицијата интервенирала во училиштата во градските општини Раковица и дел од Звездара и утврдила дека пријавите се лажни, додека во други училишта се проверува. Министерството за образование, наука и технолошки развој ќе ја информира јавноста за развојот на состојбите.

„Во седум и пол само дојдоа и ни рекоа да излеземе од училиште. А директорот само ни рече да се оддалечиме во случај да се случи нешто за да не бидеме блиску. Прво влегоа двајца полицајци во автомобилот, а сега уште двајца во комбето. Сите стоиме пред училиштето“, се наведува во објавата на страницата на Инстаграм „Србија во живо“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО