Сериозен несакан ефект од употребата на антидепресиви

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Антидепресивите, кои се почесто се користат, особено кај помладата популација, предизвикуваат „емоционално отепување“, покажа студијата која нуди нови сознанија за ефектите на лековите и нивните можни несакани ефекти.

Студијата покажа дека здравите волонтери реагираат помалку на позитивни и негативни повратни информации по земањето на селективен лек за повторно земање на серотонин (SSRI) три недели. Негативните емоции би можеле да бидат дел од тоа како лековите им помагаат на луѓето да се опорават од депресија, но исто така може да објасни и заеднички несакан ефект.

Еден од авторите на студијата, проф. Барбара Сахакијан од Универзитетот во Кембриџ рече дека ова може да биде еден начин на кој делуваат антидепресивите.

„Тие одземаат дел од емоционалната болка што ја чувствуваат луѓето кои страдаат од депресија, но за жал, изгледа дека одземаат дел од задоволството“, објасни таа.

Студијата може да им помогне на пациентите да бидат подобро информирани пред да ги земат лековите, рече таа, но додаде дека „нема прашање дека антидепресивите се корисни“ за многу пациенти.

Според Здравствениот орган на ОК, повеќе од 8,3 милиони пациенти во Англија примиле антидепресив во 2021-2022 година. SSRI се меѓу најчесто користените и се ефикасни за повеќето, иако не за сите пациенти.

Некои луѓе на лекот рекоа дека се чувствуваат емоционално вкочанети или дека работите веќе не се пријатни, а една студија сугерира дека ова се однесува на 40-60 проценти од луѓето кои земале дрога. Сепак, не е јасно дали овој симптом е несакан ефект на лекот или симптом на депресија.

Најновата студија сугерира дека самиот лек може да предизвика емоционално отепување. Во студијата, објавена во списанието Невропсихофармакологија, на 66 волонтери им бил даден или SSRI лек, есциталопрам или плацебо најмалку 21 ден пред да направат серија когнитивни тестови.

Во речиси сите тестови, вклучително и оние за проценка на вниманието и меморијата, лекот не направи разлика.

Лекот не прави ништо негативно на сознанието – многу е добар од таа гледна точка“, вели Сахакијан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img