17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Сергеј Лавров-Крим е дел од Русија и за него не може да се преговара

НАЈЧИТАНО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва останува посветена на „демилитаризацијата на Украина“ и дека мора да има список на конкретно оружје што никогаш нема да биде распоредено на украинска територија.

Мора да се идентификува специфичен тип на оружје кое никогаш нема да биде распоредено во Украина и нема да биде направено“, рече Лавров во интервју за Ал Џезира, кое беше објавено и на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

Лавров рече дека Русија го признава претседателот Владимир Зеленски за лидер на Украина и го поздравува како „позитивен чекор“ фактот што сака безбедносни гаранции.

„Крим е дел од Русија и за него не може да се преговара“
Нашите преговарачи се подготвени за вториот круг преговори за овие гаранции со украинските претставници, изјави шефот на руската дипломатија, додавајќи дека Крим е дел од Русија и дека не може да се преговара.

Зеленски во вчерашното интервју рече дека Русија треба да престане да ја бомбардира Украина пред да одржи разговори. Безбедносни гаранции побара од НАТО, а не од Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО