5.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Селекторот на Бразил оптимист: Време е да го освоиме Светското првенство!

НАЈЧИТАНО

Селекторот на Бразил оптимист: Време е да го освоиме Светското првенство!
Селекторот на бразилската фудбалска репрезентација Тите изјави дека верува оти неговата репрезентација може да го освои Светското првенство во Катар.

Бразил последен пат го освои светскиот шампионат во 2002 година, кога Светското првенство се одржа во Јужна Кореја и Јапонија. сепак, по ова следеше период на „суша“, што е исклучително тешко за земја во која фудбалот е апсолутно сè.

Тите смета дека сега е време повторно да се освои трофејот наменет за најдобрата светска фудбалска репрезентација и конечно да умрат навивачите чија мета се долго време.

„Се пласиравме на Светското првенство, а сега е време да го освоиме. Очекувањата се големи, но сега сме фокусирани на шампионскиот трофеј. Бевме шампиони на Јужна Америка во 2019. Имаме најдолга серија без пораз во квалификациите за Светското првенство, постигнавме повеќе голови од Аргентина. Што очекуваат луѓето? Квалификациите за Светското првенство во Јужна Америка се тешки“, изјави Тите за британски „Гардијан“.

Тој смета дека не е во ред што луѓето надвор од Бразил го доживуваат Нејмар како единствена ѕвезда на нивната репрезентација.

„Нејмар сега е опкружен со играчи кои исто така можат да блеснат. Нејмар го разбира сето ова бидејќи го охрабрува тимот да продолжи да расте и тоа е неговата големина. Изјавата на Нејмар за неговото наводно повлекување од бразилската репрезентација е извадена од контекст. Разговарав со сите играчи, вклучувајќи го и Нејмар. Разговаравме за подготовките за натпреварите. Јавноста секогаш очекува многу од него. Но, тој не е единствената ѕвезда. Тука се Винисиус, Рафиња, Касемиро, Фабињо…“, заклучи Тито.

Бразил на Светското првенство во Катар ќе игра во групата Г заедно со Србија, Швајцарија и Камерун.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО