„Секој твој роденден, Тоше, наша е воздишка“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во неговото големо срце секогаш имаше љубов за секого. Македонија и Балканот ќе го паметат Тоше како голема музичка ѕвезда со трајни вредости.

Ќе го паметиме по неговите хумани дела кои немаа крај. Неговата насмевка и тие очи полни сјај ширеа топлина и љубов на сите концерти и настапи. Со неговата скромност, добрина и шармот допираше до сечие срце и душа. Не постоеше човек кој не ги знаеше и не ги пееше неговите песни.

Македонската легенда денеска ќе наполнеше 42 години, да не се случеше ужасната несреќа на 16 октомври 2007 година.

По повод овој тажен ден неговата сестра Дора Проевска сама ги дувна свеќите на тортата што ја направи за својот брат со емотивна честитка „Секој твој роденден, Тоше, наша е воздишка“ е напишано на прекрасната торта, над која стои фотографија од нашиот ангел.

Секоја година на ист датум се споделуват емотивни пораки од музичките ѕвезди кои се сеќаваат на Тоше кој прерано го напушти овој свет. На социјалните мрежи се огласи и Весна Бејби Петрушевска.

„Денес ќе имаше 42, сигурна сум дека ќе имаше уште 10 албуми, немаше да престанеш да пееш… Секогаш првата мисла ми е твојата насмевка, таа беше љубовна, животна приказна.

 

По неговата смрт е прогласен за заслужен граѓанин на Македонија. За неговата кратка кариера достигна голем успех а а сега остануваат само испишаните стихови и песни оставени зад него. „Ве сакам сите..“ се зборовите што секогаш ќе ги паметиме.

Беше и остана посебен. Среќен 42 роденден Тоше!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img