4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Секое четврто дете со симптоми на коронавирус развива долгорочен ковид

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Едно од четврто дете со симптоми на ковид-19 развива „долг ковид“, според податоците собрани од 21 претходна студија спроведена во Европа, Азија, Австралија и Јужна Америка.Меѓу 80.071 дете со Ковид-19 во студиите, 25 отсто развиле симптоми кои траеле најмалку четири до 12 недели или нови постојани симптоми кои се појавиле во рок од 12 недели, објавија истражувачите од medRkiv пред прегледот.Најчести проблеми беа невропсихијатриски (симптоми на расположението, замор, нарушувања на спиењето, главоболка, когнитивни промени, вртоглавица, проблеми со рамнотежата), кардиореспираторни (отежнато дишење, конгестија, нетолеранција кон вежбање, болка и стегање во градите, кашлица, неправилно чукање на срцето) кожни проблеми ( прекумерно потење, чешање, опаѓање на косата) и гастроинтестинални (абдоминална болка, запек, дијареа, повраќање и гадење), пренесува Ројтерс.

Анализите на податоците собрани од многу различни студии со различни методологии не можат да дадат цврсти заклучоци, признаваат истражувачите.

Она што е јасно, сепак, е дека „децата и адолесцентите исто така имаат последици по физичкото и менталното здравје кои произлегуваат од ковид-19“, рече коавторот на студијата Соња Вилапол од Институтот за методистичко истражување во Хјустон, Тексас.

„Идентификувањето на главните знаци и симптоми на педијатрискиот долгорочен ковид може да помогне во дијагностицирање, развивање подобри третмани, создавање мултидисциплинарни тимови за оптимално клиничко управување и идентификување на факторите на ризик за превенција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img