5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Секое евро е важно: Како да заштедите кога купувате намирници?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Постојаните високи цени на храната принудија многу потрошувачи да трошат многу повеќе отколку што вообичаено би трошеле на намирници. Поскапеа сите основни групи на храна, овошје и зеленчук, млечни производи и месо. Но, како да се потрошат што помалку пари во сите овие поскапувања?

Цените на храната не се очекува да се намалат во блиска иднина – што значи дека ќе треба да користите паметни стратегии за купување за да го зголемите вашиот буџет за намирници, пишува Форбс.

1. Картички за лојалност
Преземете ја картичката за лојалност за продавниците каде што најчесто купувате. Можете да додадете попусти директно на вашата картичка за лојалност. Заштедите потоа автоматски се применуваат при купувањето. Исто така, на овој начин, можете да акумулирате поени за некои други артикли кои потоа можете да ги купите по поевтина, повластена цена.

2. Планирајте оброци со предмети на продажба
Купувајте сезонски производи и проверете кои производи се на продажба. Предметите често се продаваат по намалени цени непосредно пред да истечат. Како општо правило, овие продажби имаат тенденција да се менуваат, така што е малку веројатно дека ќе најдете зделки за слични артикли во истата недела.

3. Одберете го вашиот ден за купување паметно
Иако ова не е точно за сите синџири на намирници, среда често е последниот ден кога важат продажбите од претходната недела и првиот ден кога започнува продажбата следната недела. Со купување во среда, најверојатно ќе најдете зделки за повеќе ставки на вашата листа. Следете ги известувањата на саканата продавница за да дознаете повеќе за нивните ротации на продажба.

4. Започнете со планирање на оброците
Ако сте некој кој се бори со идеите за оброци – и на крајот прибегнува кон премногу непланирани оброци и вашиот ден е сведена на скапи испораки – планирањето на оброците може да помогне да не се зголеми вашиот буџет за намирници.

Со креирање на повеќедневен план за оброци, можете да планирате околу артикли кои можеби се на продажба, како што се сезонски зеленчук или одредени парчиња месо.

Имајќи однапред план за тоа што ќе јадете, ќе избегнете неочекувани трошоци за време на купувањето во последен момент во текот на неделата.

Дали сето ова вреди да се вложи труд?
Поединечно, ниту еден од овие методи нема да го заштити вашиот месечен буџет од инфлација, но малите промени сепак може да се почувствуваат со текот на времето.

Бидејќи инфлацијата продолжува силно да расте, трошењето време во потрага по артикли на продажба или најдобра зделка може да го олесни процесот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img