Кампањата #saggyboobsmatter започнува да се бори за самодовербата на жените

Изгубената и ослабена самодоверба може многу да влијае на создавање на комплекси со кои подоцна тешко се справувате. Една од главните причини зошто жените ја губат самодовербата е изгледот, големината и обликот на нивните гради.

Психолозите велат дека самодовербата е рамнотежа на нашите способности, знаење, карактер и општеството во кое се наоѓаме. Многу жени се незадоволни од својот изглед, па се одлучуваат за физички корекции кои им помагаат да се прифатат себеси и своето тело.

Сепак, многу жени не можат да се впуштат во оваа авантура или едноставно го сакаат природниот изглед, па цел живот мораат да се справуваат со совршените несовршености кои некои од нас полесно, а некои потешко ги прифаќаат.

Релаксацијата на градите е една од многуте природни промени со кои се соочуваат жените како што стареат и е сосема природно и нормално. Женските гради се направени од сало и лигаменти, но им недостига мускулно ткиво, па затоа е многу тешко да се зајакнат и подигнат опуштените гради со вежби.

Зошто градите попуштаат?
Првата и најчеста причина е стареењето. Лигаментите кои го сочинуваат ткивото на дојката се протегаат со текот на времето и ја губат еластичноста. Како резултат на тоа, градите изгледаат надуени. Втората причина е природата, односно гравитацијата против која не можеме да се бориме. Жените со поголеми гради повремено ќе забележат дека повеќе не изгледаат исто.

Една од најчестите причини за губење на градите кај помладите жени е недостатокот на поддршка. Бери Роузман, хируршки онколог од Пиемонт, советува дека жените никогаш не треба да штедат на квалитетни градници. Тие се првото и основно оружје против овој проблем.

Според д-р Роузман, пушењето е исто така една од главните причини зошто градите попуштаат. Канцерогените во чадот од цигарите предизвикуваат разградување на еластинот во телото. Друга причина е прекумерното изложување на сонце и солариуми.

Д-р Роузман ги охрабрува жените да гледаат подалеку од социјалните притисоци и наметнатите стандарди за убавина и да се фокусираат на одржување на целокупното здравје. Промените во телото се сосема нормални, а доколку ги прифатиме ќе се прифатиме себеси и своето тело и на тој начин ќе зрачиме со вистинска убавина.

Ако го прифатиме нашето тело, ќе добиеме убавина што ниту еден друг третман не може да ја гарантира
Бери Роузман не е единствениот вклучен во промовирањето на природната убавина кај жените. На крајот од грдите коментари на околината за женскиот изглед, се најде и една англиска блогерка која им помага на жените да ги прифатат своите опуштени гради.

Чидера Егеру го користи својот профил на Инстаграм за да ги поттикне жените да го ценат своето тело, особено градите. Од 2019 година, таа на својот профил објавува фотографии на кои носи отворени блузи со длабоко деколте користејќи го хаштагот #saggyboobsmatter.

Таа ја започна кампањата откако сфати дека на социјалните мрежи речиси и да нема фотографии од природни гради. Интернетот е полн со фотографии од совршени, заоблени и цврсти гради кои красат длабоки деколтеа и создаваат комплекси на многу жени.

Таа со кампањата сакаше да покаже дека има уште многу жени на кои градите не им прилегаат совршено и дека тоа е сосема природно и нормално. Изгледот на деколтето не треба да биде мерило за убавина и сексапил.

Покрај пораките за поддршка, нејзиниот профил на Инстаграм содржи совети како што да облечете ако имате опуштени гради и упатства за тоа како да ги контурирате и стилизирате за да изгледаат подобро.

Ако пребарувате „опуштени гради“ на гугл, ќе бидете исфрлени од пребарувањето „како да ги подигнете опуштените гради“ или „што мислат мажите за опуштените гради“. Навистина е тажно и дека треба да се промениме порано. Сакам да ги охрабрам луѓето да се сакаат себеси, да бидат сигурни на кого и како изгледаат и што е можно поскоро да ги нормализираат работите кои се сметаат за „грди““, изјави британската манекенка Џоан Дерик, која повторно го поддржува движењето.
Пријанка Чопра
Седум жени кои ги разнишаа идеалите за убавина
Заклучокот на целата приказна е следен: Градите не треба да се делат на убави и грди, мали и големи или вештачки и природни. На овие дами треба да им се честита што сакаат да ја дефинираат убавината како широка област на различност, наместо да ги исполнуваат наметнатите, заеднички стандарди за убавина со кои се соочуваме секојдневно на социјалните мрежи.

Погледнете го видеото за да видите како изгледа кампањата #saggyboobsmatter.