More

  Седум лица се уапсени за перење зеленило, перење пари и нелегална трговија

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Припадници на МВР уапсија седум лица поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе кривични дела – раззеленување, перење пари и недозволена трговија, со што противправно присвоиле околу 185 милиони динари, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи. Внатрешност.

  Во продолжение на акцијата „Гнев“, по наредба на специјалните одделенија за антикорупција на Вишите јавни обвинителства во Нови Сад и Ниш поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе кривични дела – од член 136 од Законот за банки, позеленување, перење пари и недозволена трговија, со што противправно присвоиле 184.738.455 динари“, се наведува.

  Поради сомнение дека сториле кривично дело перење пари, С.Ќ. (1978), З. Б. (1972), Д. Б. (1990), В.Б. (1993), Р.Д. (1954), М.Д.(1985), Н.Г.(1968), додека по едно лице се трага.

  С.Ќ. и Н.Г. се товарат и за кривично дело од член 136 од Законот за банки и зеленило, а за недозволена трговија се товари и З.Б.

  Исто така, две измени на кривичната пријава против С.Н. (1959) и В.Д. (1982) кои се во притвор поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела перење пари.

  Осомничените се товарат за неовластено тргување со половни патнички, товарни и водни летала и опрема, како и за давање пари на граѓаните по високи камати за да се уверат дека парите ќе им бидат вратени како залог. тие зеле недвижен имот.

  Има сомнеж дека потоа изготвиле договори за заем, како и потврди кои ги заверувале кај избрани нотари и адвокати, а подоцна во случај на неотплата на кредити користеле заверени документи во различни постапки за да станат сопственици на недвижен имот под хипотека.

  На тој начин, како што се сомнева, се стекнале со поголем број недвижности, а врз основа на лажни купопродажни договори со оштетените станале сопственици на станови и куќи.

  Парите стекнати со наплата на високи камати, како и со отуѓување на преземениот недвижен имот, осомничените ги пласирале преку нови заеми, но и преку разни видови инвестиции и се стекнале со противправна имотна корист од над 184.738.455 динари.

  При претрес на станови и други простории што ги користеле пријавените, привремено е одземен имот во вредност од околу 970.000 евра, од кои околу 5.268.000 динари, како и движен имот: 29 автомобили, два квадрици, скутер, чамец со кабина, вонбродски мотор и накит, чија вредност се проценува на околу 111.420.000 динари.

  По наредба на надлежните обвинителства, на осомничените им е забрането да располагаат со парични средства, недвижен и движен имот во вкупна вредност од околу 972.000 евра.

  На осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа, а со кривична пријава ќе бидат изведени до надлежните обвинителства, информираат од МВР.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img