Северна Кореја се соочува со најголем недостиг на храна од гладот ​​во 1990-тите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Северна Кореја се соочува со најголем недостиг на храна од гладот ​​во 1990-тите
Северна Кореја минува низ најлошиот период на несигурност во храната со која се соочи откако масовниот глад ја опустоши земјата пред речиси 30 години, се вели во извештајот на веб-страницата на американското набљудувачко тело 38 Норт.

Извештајот ги анализира податоците од извори, вклучително и Светската програма за храна на ОН, американското Министерство за земјоделство и независниот весник Дејли НК.

Цитирајќи го економското лошо управување, ефектите од пандемијата СОВИД-19 и зголемувањето на глобалните цени на храната, извештајот заклучува дека „нето-балансот на жито во Северна Кореја падна под минимумот за човечки потреби“.

Достапноста на храна најверојатно паднала под минималниот минимум за човечки потреби, и по една мерка е најлоша од гладот ​​во земјата во 1990-тите, според извештајот на 38 North, објавен од вашингтонскиот тинк-тенк The Stimson Center.

Проценките се многу различни, но гладот ​​од 1994 до 1998 година – кој севернокорејските лидери еуфемистички го нарекуваат „Тешкиот марш“ – можеби однесе милион животи, или пет отсто од населението во тоа време.

Податоците од извештајот покажуваат дека цената на пченката пораснала повеќе од цената на оризот, основната култура во земјата, по затворањето на границите поради СОВИД-19 во 2020 година, што значи сериозен недостиг на храна во домаќинствата, пренесува УПИ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img