20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Северна Кореја: Пелоси го нарушува меѓународниот мир и стабилност

НАЈЧИТАНО

анти-севернокорејско расположение и ја налути Кина за време на азиската турнеја.

Пелоси отпатува за Јужна Кореја по посетата на Тајван претходно оваа недела, каде кинеската војска започна воени вежби.

Кина го смета Тајван за дел од својата територија, а посетите на странски претставници на островот ги смета за провокација.

Додека беше во Јужна Кореја, Пелоси ја посети граничната област со Северна Кореја и разговараше за нуклеарната програма на Северна Кореја со претседателот на јужнокорејското собрание Ким Џин-Пјо.

„Пелоси, која беше изложена на низа критики од Кина за нарушување на регионалниот мир и стабилност за време на нејзината посета на Тајван, исто така ја разбранува атмосферата со Северна Кореја за време на нејзиниот престој во Јужна Кореја“, се вели во соопштението на севернокорејското Министерство. за надворешни работи.

Во изјавата, Пелоси беше окарактеризирана како „најлошиот уништувач на меѓународниот мир и стабилност“ и додаде дека нејзиното однесување јасно ја покажува непријателската политика на САД кон Северна Кореја.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО