28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја истрела „неидентификуван проектил“ во источен правец, соопшти во средата јужнокорејскиот воен штаб.Пјонгјанг лансираше повеќе од десет пробни ракети од почетокот на годината, а интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) во март, за прв пат од 2017 година.

Севернокорејскиот режим исто така најави дека ќе продолжи да го развива својот нуклеарен арсенал, игнорирајќи ги повиците на САД за дијалог.

Пробното лансирање во среда се случува неколку дена пред 10 мај, кога новиот јужнокорејски претседател Јун Сук-Јол ќе ја преземе функцијата, најавувајќи построг став кон Северна Кореја.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО