28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Северна Кореја демонстрира воена моќ и му се заканува на светот

НАЈЧИТАНО

Додека светот стравуваше дека во Украина нема да се повтори нуклеарна катастрофа, друга земја се обидува да го зајакне својот нуклеарен арсенал што е можно повеќе. Севернокорејскиот лидер на големата парада во Пјонгјанг му вети на својот народ дека ќе го забрза развојот на нуклеарно оружје и тестирањето на ракети со долг дострел.

Невиден спектакл на небото над Пјонгјанг. Со коментари на познатиот лидер, Северна Кореја ја одбележа 90-годишнината од основањето на својата војска.

Во неговата татковина долго ќе се зборува за прославата на севернокорејскиот лидер, кој се појави во нов, бел костум, а во друштво на сопругата Ри Сол Ју.

За сè се зборува и во странство, бидејќи Северна Кореја на воена парада се пофали со својата најголема интерконтинентална ракета со долг дострел Хвасонг 17. Може да носи нуклеарна бомба, па дури и да стигне до американското копно.

„Ако некоја сила се обиде да им наштети на основните интереси на нашата држава, нашата нуклеарна сила, ќе мора решително да ја исполни неочекуваната втора мисија. Нуклеарните сили на нашата Република мора да бидат целосно подготвени да ја исполнат својата одговорна мисија и да ја лансираат својата единствена сила во во секое време“, рече тој.Севернокорејскиот лидерПјонгјанг.

Обединетите нации одамна и забранија на Северна Кореја да тестира вакви ракети. Во 2018 година, по разговорите со тогашниот американски претседател Трамп, Ким Џонг-ун прогласи мораториум на тестирањето, но веќе во 2020 година објави дека повеќе нема да ги исполнува своите ветувања.

Јонг-Ун додаде: „Ако некои сили сакаат воен конфликт со Демократска Народна Република Кореја, тие ќе бидат уништени“.

Покрај прославата во центарот на Пјонгјанг, Ким Џонг-ун организираше и свечен прием за военото раководство. Сè беше овековечено со заедничка фотографија со генералите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО